Demi: Realiteti homoseksual po fillon të paraqitet si triumf, madje protestë ndaj sistemit, ndërsa të tjerët, familjarët tradicionalë, shihen si pjesa e mykur e shoqërisë. Replika e Pinderit

Enkel Demi: Homodhjaksi

Unë, së bashku me Edi Ogën bëj një program mbrëmësor në Club TV, i cili titullohet “Makinë me dy timonë”. Natyra e programit është pak më ndryshe se formatet që jemi mësuar, por edhe në këtë dritare çoku vjen ndonjë mysafir. Një redaktore imja kontaktoi një ditë me Kristi Pinderin dhe e ftoi në program. Kristi, më thotë ajo, e ka refuzuar ftesën, pasi Keli është homofob, madje me gjithë grua. Të them të drejtën u ndjeva i diskriminuar nga ky lloj paragjykimi. Unë Kristin nuk e njoh, kurrë nuk kemi shkëmbyer një fjalë me sho-shoqin, por ai ka këtë mendim për mua. Nejse, në program, Edi, kolegu im, bëri shaka me këtë mungesë dhe shpiku një fjalë të re për të më vënë në lojë. Nuk më thotë më homofob, por homodhjaks, duke marrë shkas ngaslang-u ynë i dikurshëm.

Tash, që ky debat ka marrë një farë përmase, nuk e fsheh që Kristi më ka vënë në mendime dhe më ka cytur të shoh marrëdhëniet e mia me homoseksualët. Më rezulton që njoh shumë prej tyre, madje të kem bashkëpunime dhe miqësi. Askënd prej tyre, kur kam punuar apo kemi shkëmbyer biseda, nuk i kam pyetur se më kë e ndajnë shtratin, se as ata nuk kanë qenë të interesuar të më tregojnë gjëra të tilla. Askush prej tyre nuk më ka detyruar të ndryshoj mënyrën e komunikimit, megjithëse në të folmen ditore, shqiptarët si gjithkund në botë, ia këpusin ndonjë të share që cenon shtresa të caktuara. Fjala vjen, unë si çam përjetë kam pasur ndonjë epitet nga pas, por ende nuk i kam shkruar letër ambasadorit holandez për këtë diskriminim të vazhdueshëm.

Në këto njëzet vjet që bëj gazetarin, më ka rastisur të drejtoj redaksi, të marr njerëz në punë dhe asnjëherë nuk kam qenë i interesuar për shijet seksuale të askujt, burra apo gra qofshin. Ma merr mendja se jam i pari gazetar që kam bërë jo një, por disa emisione për homoseksualët, pa dalë ende në dritë shoqëria “Pink”. Kam mbushur studion plot me transë dhe kam intervistuar prej kohësh njerëz me identitet të fshehur, të cilët për hir të mentalitetit nuk dalin dot sheshit të bëjnë outing. Megjithatë, mbetem homodhjaks. Përse? Ma merr mendja fajin duhet ta ketë Fevziu, pasi kam qenë në një emision të tij, ku jam shprehur hapur kundër martesave gay. Në fakt, unë nuk jam kundër homoseksualëve, jam kundër denatyrizimit që kërkon të kthehet në institucion. Pasi, ndryshe nga liberalët e sotëm, unë nuk besoj se Sodoma dhe Gomorra është legjendë, përkundrazi. Po ashtu, nuk besoj që do të ketë sërish ndëshkime vertikale për perversionin, pasi për ta mbyllur këtë raport ndëshkues me hyjnoren vdiq ai që Kristi e mban në emër. Dhe këtë unë e besoj. Ndaj njerëz si unë mendojnë në familjen burrë-grua dhe në fëmijët që vijnë në rrugën hetero, në asnjë lloj koncepti tjetër familjar apo mbjellje fëmijësh.

Jam i ndërgjegjshëm që ky lloj artikulimi i imi konsiderohet prapa kohe, konservator dhe madje i rrezikshëm nga liberalët, majtistët ose më saktë “mendjehapurit”, ndaj fill pas kësaj me rregull treshi, unë duhet të etiketohem “homodhjaks”, sidoqë jam kundër çdo lloj dhune, përjashtimi, diskriminimi, fyerje ndaj të gjitha shtresave të margjinalizuara të shoqërisë. Kjo e fundit nuk pi ujë, pasi besimi im është démodé dhe vjen nga periudhat obskurantiste, ku Xhordano Bruno ndëshkohej në turrën e druve.

Historia e homoseksualëve në Shqipëri, nuk është një ngjarje e re. Burrat shqiptarë e kanë pat’ njohur mirë këtë lloj “qejfi”. Mjaft, t’u kujtoj një këngë të Shqipërisë së Mesme, ku në Durrës pritet një varkë me vela, mbushun plot me dylbena, ose Bajazitin e baron Nopçës, apo djelmoshat e Ali Pashait. Ndaj, në momentin që danezët, holandezët e të tjerë çelën ambasadën “Pink” duhet të themi që habi nuk pati. Ndoshta kishte skeptikë që nën zë flisnin për fonde të fituara në kurriz të disa njerëzve që janë të paqartë për identitetin e tyre seksual. Më tej pati veprimtari, njerëz që bën outing. Klodi i Big Brother, për të cilin nuk kujtohet më kush, se nuk është më trendy. Pastaj është Mustafa Nano që ankohet për burrat koti të Shqipërisë, që kanë namuz dhe persekutojnë homot. Me siguri pas diktaturës së Sali Berishës, ky është halli i dytë më i madh që ka publicisti. Dhe na vjen Ekremi dhe pas Ekremit, Murati. Këtu nis sherri.

Unë që e njoh Ekremin, e di që ky i fundit është ngatërruar me shprehjet frazeologjike të shqipes, por ata që e kthyen në shënjestër nuk kanë interes për këtë, pasi ambasadorit holandez, danez, amerikan shprehjet frazeologjike u jepen të përkthyera, ku huri shqiptar i ngjan drurit të nazove hitlerianë. Por, Ekremit mirë t’i bëhet, se një politikani nuk i lejohet të bjerë në grackën e gjuhësisë. Kush e njeh Muratin, e di që ai mali me muskuj nuk vret dot një mizë, jo më të birin si Abrahami, por Muratit i pëlqejnë metaforat e forta që tërheqin vëmendjen. Është i njëjti Murat që në studion time qante, kur më rrëfente se mbreti Leka u shua. Megjithatë, kështu krijohet një çështje, raportohet në media, kancelari të huaja, zyrat e Komisionit dhe ku i dihet, na vjen një tjetër rekomandim. Kaq në modë është bërë ky diskutim me homoseksualë të persekutuar dhe legalistë persekutorë, sa Imer Mushkola i Prishtinës gati sa nuk po plaste nga marazi që në kryeqytetin kosovar nuk kishte të tillë si në shtetin amë apo Malin e Zi, ndaj iu përvesh një hoxhe nga Prizreni, që i thotë homove “pedera” dhe i konsideron të smutë.

Shqipëria pak nga pak po bie në të njëjtën përpunim propagandistik në të cilin është Perëndimi. Realiteti homoseksual po fillon të paraqitet si triumf, madje protestë ndaj sistemit, ndërsa të tjerët, familjarët tradicionalë, shihen si pjesa e mykur e shoqërisë. Në të njëjtën studio që nuk erdhi Kristi, erdhi Altin Hazizaj, të cilit i bëra një pyetje të thjeshtë për këtë përpunim propagandistik në masë. A mund të më gjejë kush në prodhimet e fundit të kinemasë apo televizionit një homoseksual që të jetë personazh negativ? Altini e vrau mendjen dhe nuk e gjeti, unë që e bëra pyetjen e kam vrarë pak më shumë dhe vështirë se gjej. Përkundrazi në kinema (veçanërisht në Amerikë), heterot janë në masë negativë, ndërsa në përgjithësi janë kriminelë po të pinë duhan dhe këtë e kupton pa thënë asnjë fjalë. Në të gjitha telekomeditë apo serialët është stereotip tashmë që homoseksualët janë pozitivë, kurse në jetën e përditshme nuk qëllon përherë kështu. Është afërmendsh, sepse duhet ta kenë shumë të rëndë bashkëjetesën me kapërcimin seksual, dyshimet për identitetin e tyre, pasigurinë natyrale, ndaj për pasojë duhet të kenë një sërë kompleksesh, të cilave po nuk ia dole,  jo përherë të çojnë drejt njeriut zemërbardhë. Por propaganda e ka një agjendë, ndaj e tillë do të bëhet edhe në Shqipëri.

Kam përshtypjen se do të vazhdojmë kështu deri ditën e paradës, e cila në fakt nuk do të jetë paradë. Nuk do të ketë burra të veshur si gra dhe gra të veshur si burra, nuk do të ketë kërcime me tundje vithesh dhe njerëz të bojatisur, do të jetë thjesht një marshim, në të cilin më shumë sesa homoseksualët në hall do të marrin pjesë, Mustafai, Avokati i Popullit, Imeri, ambasadorët e kështu me radhë. Do të jetë një marshim që nuk duhet ndalur asnjëherë në botë, pasi sensibilizon luftën ndaj persekutimit të një pjesë delikate të shoqërisë. Uroj që askujt mos t’ia marrë era mendtë dhe t’u gafurret. Por, uroj edhe që e njëjta skuadër të bëjë marshim për të ngujuarit e Mentor Kikisë, çamët, hebrejtë, romët, ballkano-egjiptianët, klandestinët afganë, minoritarët, fëmijët që punojnë në semaforë, prostitutat…dhe lista shkon gjatë dhe këta do na mbeten rrugëve.

________

Kristi Pinderi: Burdhjaks

Replike per shkrimin e djeshem te z.Enkel Demi botuar ne gazeten Mapo. Pas negociatave te vazhdueshme me drejtuesit e gazetes MAPO nuk mundem te binim ne nje mendje, qe shkrimi bashkengjitur eshte korrekt, nje replike legjitime e se nuk mund te censurohet!

I dashur Enkel,

[Po të përgjigjem (në gazetën Mapo falë respektit për lexuesit e kësaj gazete, shumë prej të cilëve qëllon të jenë miq apo mikesha të miat.]

Para dy ditësh ndaje një përvojë që mesa duket të ka vënë në mendime: “Pse Kristi Pinderi nuk më erdhi në emision kur e ftova”. Po përgjigjem: jo vetëm që nuk kam ndërmend të frekuentoj ndonjëherë emisionin tuaj, por përkundrazi, do mundohem me të gjitha hapësirat ligjore që i gjithë korpusi legjislativ shqiptar më lejon që të denoncoj të gjitha rastet e diskriminimit, fyerjes, ftesës për urrejtje, frymëzimit për dhunë, apo edhe shkeljet e etikës në gazetari. Disa prej këtyre, për fat të keq i konsumoni në emisionin tuaj.

Askush që përfaqëson një mendim, një kërkesë apo një realitet të kësaj shoqërie nuk mundet të jetë prezent në një emision të drejtuar nga një individ që mburret publikisht se është homobofob! Për respekt të publikut, Enkel, unë bojkotoj emisionin tuaj sepse është e pahijshme që i ftuari, të debatoje me ju, moderatorin! Në të gjithë botën e qytetëruar moderatori, gazetari apo autori i një emisioni televiziv apo radiofonik, krijon ambientin neutral për një debat që matet mbi peshën e argumentave, dhe jo mbi peshën e asaj që mendon vetë moderatori. Emisioni juaj, por edhe emisioni i kolegut tuaj Aldon Lipe, pavarësisht mbulesës pseudo-humoristike, janë produkte mediatike që duhet t’i nënshtrohen gjykimit ligjor dhe institucional të autoriteteve të tilla si KKRT, institucion kushtetues ky që qëllon, të ketë qenë drejtuar dikur edhe nga bashkëshortja juaj, znj. Mesila Doda... Dhe këtu, për hir të respektit ndaj inteligjencës së atyre të cilët po na lexojnë, ia vlen të përmendim disa fakte.

Fjala vjen: a ia vlen të ankohesh me qaravitje se pse lëvizja LGBT bojkoton emisionin tuaj, në një kohë kur publiku shqiptar ka nevojë që bota mediatike, së cilës ju i përkisni, të dënojë piksëpari shprehje ekstreme të dhunës në ekranet apo mediumet tona publike, si ajo që bashkëshortja juaj, znj. Doda shprehu haptazi në një televizion kombëtar e që ishte pak e shumë: “do të të varrim te palma e Kryeministrisë?”...

Përpara se ju zotëri të shkruani i indinjuar ndaj bojkotit që ju bëjnë aktivistët për të drejtat e LGBT duke përdorur në mënyrë thuajse skuthërore terma si “homodhjaks”, a mos ndoshta do të ishte më me dinjitet, që si përfaqësues i gazetarisë së lirë shqiptare të shqetësoheshit që pas zonjës suaj, të tjerë persona publikë përdhosin vazhdimisht mediumet mediatike (ato që ju kanë dhënë emër e që i’u paguajnë) me fjali të tipit: “do i fus plumbin ballit”, apo “do të ta pres gurmazin”, apo “do i marrim me hu”? Apo shfaqje të tilla të dhunës juve nuk u hyjnë as në njërin e as në tjetrin vesh, meqë më keq se aq, flasin vetë politikanët në sallën e Kuvendit?

I dashur Enkel!

Shkruaje se nuk je kundër homoseksualëve, por je “kundër denatyrizimit që kërkon të kthehet në institucion”.  Më lejo të të sugjeroj se, bindjet fetare si ato që mund të ndani bashkarisht me zonjën në dhomën tuaj të gjumit, i përkasin sferës private dhe jo shtetit laik tek i cili ne, qytetarët e këtij vendi kemi varur shpresat tona. Me lejo gjithashtu të të kujtoj që institucion, fjala bie, është Kuvendi i Shqipërisë ku për fat të keq të zgjedhurit shahen akoma me libër shtëpie, apo se institucion i pasurisë publike është edhe media ku ke mbi 20 vjet që rropatesh e që, si institucion, nuk mund të përdhunohet me fjali si ajo më lart: do të të var te palma e kryeministrisë! Apo fjali të tjera të cilat tashmë po na bëhen “si bukë me djathë”, për fatin tonë të përbashkët të keq!

Shkruani “jam kundër çdo lloj dhune, përjashtimi, diskriminimi, fyerje ndaj të të gjitha shtresave të marxhinalizuara”. Fiks dy fjali më sipër, bënit ekzaktësisht këtë diskriminim ndaj të cilit kërkoni të distancoheni. Duke iu referuar autorit të këtyre rradhëve, pra mua, shpreheni: “nuk besoj se do të ketë ndëshkime vertikale për perversionin, pasi për ta mbyllur këtë raport ndëshkues me hyjnoren vdiq ai që Kristi e mban në emër”. Për çfarë vdiq Jezus Krishti, zotëri? Që bashkëshortja juaj të varrë njerëz majë palmës? Për çfarë sakrifikoi Zoti të cilit ju i referoheni, që të dilni e të talleni me grupet që janë të marxhinalizuara ngaqë shpirti juaj është aq i cekët sa mund të pranojë dhunën e gruas ndaj burrit (apo anasjelltas), ama jo dashurinë e sinqertë mes dy njerëzve?

Funksioni juaj si shërbëtor i interesit publik, por edhe lidhja juaj bashkëshortore që është e pamundur të qëndrojë e fshehur apo e pakomentuar nga publiku, na risjell edhe njëherë në vëmendje një argument tjetër që përdorët në shkrimin tuaj. Përmendni ashtu në mënyrë tumnaje fonde, apo ambasada, apo donatorë.

Po ju kthej unë përgjigje, në emrin tim personal dhe ju lutem merreni si përgjigje të të gjithë lëvizjes LGBT në Shqipëri. Unë, i dashur Enkel, kam 12 vjet që robtohem si gazetar i përulur në shërbim të publikut në media të cilat, edhe për shkak të kontributit tuaj janë sot si molla e bukur dhe e kuqe me krimbin shkatërrues brenda. Ama, ndryshe nga ju, Enkel, pavarësisht se paguhem katërfish më pak se ju, nuk kam asnjë lloj kompleksi të kërkoj nga të gjithë donatorët në këtë vend ndihmë financiare, sa herë që organizata që unë përfaqësoj ka një ide për ta përmirësuar këtë shoqëri me të mirat por sidomos me shumë të këqijat e vet. Ne nuk kemi gjetur akoma ndonjë mënyrë tjetër se si shoqëria civile mund të funksionojë në një vend, veçse duke aplikuar për donacione mbi bazën e një ideje dhe të një aksioni konkret dhe konkurrues. Ndryshimi qëndron në faktin që lekët për ne, janë mjet, jo qëllim, siç mund të jetë për pothuajse të gjithë kontributorët e sferës publike në këtë vënd, përfshirë ju. Ju kujtoj, tashmë si koleg gazetar se ka kontributorë të tjerë në këtë shoqëri që i përkasin medias të cilët nuk marrin as rrogën, apo nuk paguhen asnjëherë aq dhe ashtu si duhet. A jeni shqetësuar ndonjëherë për këta të fundit? Mund të aplikojmë te të njëjtët donatorë që zoti Kikia që ju përmendni në shkrim aplikon! Me një ndryshim të vogël edhe në këtë pikë: nëse ne e ftojmë zotin Mentor Kikia të na mbështesë, ai nuk do e bënte, kurse ne do të ishim të gatshëm brenda ditës të ndiqnim aktivitetet e këtij zotërie, pjesëtar i medias gjithashtu, nëse do të na pranonte. Bashkë me të do kërkonim të promovonim vullnetarizmin, për të cilin ai lufton përmes donatorëve vendas apo të huaj që financojnë organizatën e drejtuar nga ai, ndonëse vetë zoti Kikia nuk e di që vullnetarë ne jemi edhe sot në përpjekjet tona, që nga viti 2004...

Dhe, meqë jemi në këtë pikë, më duket, se sipas ligjit për deklarimin e pasurisë së zyrtarëve e familjarëve të tyre, jeni ju, Enkel, që duhet të na jepni neve qytetarëve të zakonshëm të këtij vendi, llogari në lidhje me shpenzimet dhe fitimet tuaja të përmuajshme, si bashkëshort i një anëtareje të Parlamentit të Shqipërisë.

Tregonani në këtë mënyrë, sa fitoni ju dhe bashkëshortja juaj pranë pushtetit çdo muaj dhe sa taksa nga këto fitime apo shërbime që përfitoni, ju i paguani rregullisht?

Edi, bashkëpunëtori juaj në emisionin radiofonik, po na duket disi ironik kur ju ka thënë fjalën “homodhjaks”. Shumë pjesëtarë të komunitetit LGBT shprehen të sinqerte nëpër forume online kur duan t’ju cilësojnë jo homodhjaks, por bur(me një r)-dhjaks, pra burdhjaks! Por edhe në këtë rast, ndryshe nga ju, na duhet të jemi më të qytetëruar dhe ti ndihmojmë edhe ekstremistët brenda komunitetit LGBT, apo dhe shumë të tjerë jashtë atij komuniteti, që të jenë paqësorë, korrektë e jo fyes ndaj bashkëshortit të deputetes Mesila Doda…

Punë të mbarë

_______

Shënim i peshkut: Replika e Kristi Pinderit iu dërgua PPU. 

210 Komente

E keni bere paq qe i keni botuar te dyja materialet. Kete te Pinderit une nuk e kisha lexuar.....

E megjithate pa e ngaterruar politiken me fenomenin ne fjale, shkrim i i Demit mua me erdhi tamam. 

Shqipëria pak nga pak po bie në të njëjtën përpunim propagandistik në të cilin është Perëndimi. Realiteti homoseksual po fillon të paraqitet si triumf, madje protestë ndaj sistemit, ndërsa të tjerët, familjarët tradicionalë, shihen si pjesa e mykur e shoqërisë. Në të njëjtën studio që nuk erdhi Kristi, erdhi Altin Hazizaj, të cilit i bëra një pyetje të thjeshtë për këtë përpunim propagandistik në masë. A mund të më gjejë kush në prodhimet e fundit të kinemasë apo televizionit një homoseksual që të jetë personazh negativ? Altini e vrau mendjen dhe nuk e gjeti, unë që e bëra pyetjen e kam vrarë pak më shumë dhe vështirë se gjej.

Ky eshte thelbi i artikullit te Enkel Demit dhe mendoj se ka te drejte. Viktimizimi i shtresave te ndryshme, per shkak te devijimeve te thellla nga realiteti human, me dukat i pamoralshem perkundrejt edhe ne kurriz te shtresave te shendosha. LGBT mund te jesh, mund te behesh edhe mund te hiqesh, po kjo nuk do te thote qe te kete te drejta me te medha se nje qenie normale, nga ato qe ndertoi zoti mbi toke..... te njejte me Even dhe Adamin.

Ndersa pergjigjja e Kristi Pinderit, te pakten per mua, ishte nje manifest zemerate ndaj politikes dhe kryesisht ndaj bashkeshortes politikane te Demit, gje qe nuk e nderon Kristin. Mesila Doda eshte nje burrneshe e PD, dhe i gjithe arsenali i saj i fjaleve permblidhet lehtesisht ne nje fjale te vetme...DHUNE... por kjo meriton nje artikull me vete dhe jo ti konfondosh temat i dashur Krist...... Mesila e meriton nje kamzhik nga ty, por jo e njejta fshikullime per te dy, burre e grua, se atehere i bie fuqia dhe nuk ja arrin qellimit....

Nuk e di si te erdhi tamam shkrimi i Demit, alidemso se shkrimi per mua ishte pacavure.  

Te gjithe qenkan te pafajshem pra, edhe Ekremi qe u ngaterrua kot per pune shprehjesh frazeologjike, edhe Murati qe paska derdh kokrren e lotit kur i vdiq mbreti, edhe Demi qe thote s'kam gje kunder homoseksualeve por jane cik si te cnatyrshem e pervers e theodemologji.

Pinderi ka vene pikat mbi i, e s'po i perseris.

Ah po, meqe po i kerkon Pinderit me shoke e shoqe te dalin edhe per ceshtjen came.  Perse zoteria ne fjale qe thote qe jam cam, nuk shkruan nje gisht rresht per deklaraten e Haxhinastos? Jo he?  E mire. 

lere se me ate te qaren e Muratit per mbretin,me hapi barkun.dmth meqe qau per mbretin eshte flori burre...kur s`hengra dhe une kembe me Ruzhen aty!

Ka qa Murati?! :O A keni ndonje video-deshmi?

Enkeli e tha,ai ta sjelle videonsmiley

mua me tundoi vetem emri ruzhe ne ate mes,me ta thene te drejtensmiley

Epo mire, kembngrenie te mbare smiley.

smiley

une gjume,naten.

jave te mbaresmiley

Monda pertej te qenit snob, flas per vete, mua nuk me pelqen kjo sèrè njrezore. Hiç fare. por e pranoj si te mirqene, pasi ne vetvete jam njeri tolerantt, dhe, siç besoj une, jam edhe me dy fije mend, pasi nisem nga parimi, nese nuk me ben dem mua, nuk kam pune me te. Por ama jam kunder nje fare qytetarie qe perpiqen qe ti japin ketij fenomeni. Une vertet qe i prannoj keta tipa, por nuk dua qe te luftoj per ta, dhe ndoshta ketu qendron edhe e keqja ime. Shume kush thote se te jesh i tille, nuk ka asgje te keqe, edhe une i ketij mendimi jam, po per ata, pasi nje kalim ylberi i tille, nje devijim nga normalja, me duket si i pavend, qe tu thuresh hosanara. Tashti ne duhet te pranojme mes fese dhe gayllekut. Na duhet te zgjedhim mes tyre, pasi ata e perjashtojne njeri tjetrin.... Dhe une per keto me vjen pas avazit shkrimi i Demit, se po na dalin LGBT me te nerum se pjesa me e shendoshe e shoqerise, se te shash nje gay si te tille, edhe mund te hash ca kohe burg, e te shash nje tjeter se eshte malok, lab, apo edhe nuse pe lecke, vetem te qeshin.  Atehere ku qendron ndryshimi?????? dhe shkrimi i Demit aty rrifte. 

Dhe sa per ate qe Pinderi i ka vene pikat mbi i, nuk besoj shume. Kjo ka qene nje pergjigje e bere ne ngut e siper.... E thashe dhe me larte, nese Kristi kishte gje me Mesilen, t''ja qendiste artikllin qe kur e shprehu mbroçkulllen, por qe ti flasesh burrit per palaçollleqet qe i ben e shoqja ne punen e saj, kjo ne te vertete me duket bythqimllik i paster..... Sikur po na kthen ne kohen e luftes se klasave....dhe kerkesen per çeshtjen çame e per te tjera probleme qe ka kjo shoqeria jone,  Demi  po ja kerkon sa Pinderit, aq edhe  atyre strukturave qe po e perkrahin me te madhe kete levizje.....dhe qe duhet ti perkrahin edhe shtresa te tjera te margjinalizuara.

 

 

"nje devijim nga normalja"

Ke fol si vari leshte alidemso. Per sa kohe do kete njerez qe do e konsiderojne devijim nga normalja, apo te tjere qe do e konsiderojne si denatyrizim, do kete edhe njerez te tjere qe do u kendojne hosanara. Logjika jote nuk ben sens. Mos bej hosana, thua ti. Mos e quaj devijim nga normalja dhe hosanaja hesht. E thjeshte, jo?  

Lulo, edhe mund te mos te te pelqeje llafi im, por nje devijim i tille, qe nje pjese e mire e bejne per hobi dhe u kthehet ne semundje, vallahi, nuk me dukket shume per tu duartrokituur dhe per tu marre ne mbrojjtje..... Se si shume shtresa te margjinalizuuara po na dalin dhe kujt t''ja mash dhe kujt t'ja leshosh u bo kjo pune. Po per ne normalet a do te kujdeset kush????? Tani une them qe keta te mos i pengojme, te mos i shajme e te mos i rrrafiim dhe ketu maro puna...po jo ti vejme ne krye te venit......jo ata gaa dhe ne naa.....aaaaa, ket sun e baj dot........

Po ti sapo I shave, ca thua mos I shajme?

+1

Une vertet qe i prannoj keta tipa, por nuk dua qe te luftoj per ta, dhe ndoshta ketu qendron edhe e keqja ime.

S'me duket se po kerkojne qe te luftojme ne heteroseksualet per ta, por po kerkojne qe heteroseksualet mos t'u fusin hunjte.

Mesila Doda eshte nje burrneshe e PD, dhe i gjithe arsenali i saj i fjaleve permblidhet lehtesisht ne nje fjale te vetme...DHUNE... por kjo meriton nje artikull me vete dhe jo ti konfondosh temat i dashur Krist...... Mesila e meriton nje kamzhik nga ty, por jo e njejta fshikullime per te dy, burre e grua

 

hahahahahhaha, Alidemso me kenoqe. Nuk e lexova shkrimin se ishte shume i gjate, por te lexova ty dhe kuptova se per cfare behej fjale. Nje pyetj kisha per ty: Nga cifti Doda-Demi kush eshte mashkulli e kush eshte femna Mersili apo Enkelejda? Se nese te dy jane meshkuj atehere kot  muhullin Demi.

Nga cifti Doda-Demi kush eshte mashkulli e kush eshte femna Mersili apo Enkelejda? Se nese te dy jane meshkuj atehere kot  muhullin Demi.

pikerisht pikerisht, ai prandaj muhullin ! smiley

+1...alidemso, po te ishte vetem kjo tema qe Demi trajton...por shkon pak me gjate kur shfajeson tribalet me pushtet Ekrem e Murat qe jane ne nje linje me "bashkeshortin" e Demit, Mesil Doda...per kete arsye pergjigjja e Kristit eshte me se me vend...

Homoseksualiteti paraqitet nga radikalet fetare si semundje…mendoj se eshte nje ceshtje genesh…cdo mashkull/femer ka me pak ose me teper gene femre/mashkulli…pyesni veten si mashkuj qe jeni perse ju duhen cickat qe keni, pse gruaja/vajza ose bashkeshortja e Demit rruhet me shpesh se ju ose Fevziu…eunuket(homoseksualet) njihen ne gjithe kulturat qe njeh historia boterore…bota e civilizuar i mbron me ligj te drejtat e tyre…problemi te ata qe jane kunder qendron deri aty sa djali/vajza e tyre te deklarohen si te tille(dmth te jene te prekur vete) per te menduar me gjate, domethene te shohim sa “bura” jane per te dhene nje plumb bythes krijeses se tyre...

S'di ca te them. S'jam pro levizjes gay. S'jam i dhunshem, e biles me ka rene rasti te punoj me ta, por s'e kaperdij dot. Si i behet tani? Duhet te ndryshoj mendimet e mia sa here te jem perballe nje gay apo nje lezbikeje?   Me duket qe pas nje fare kohe do jene heterot qe do kerkojne azil politik sepse do persekutohen nga gay peeps. 

Ne aspektin e shqipublicistikes, bravo, bene nje paralajmerim per nje parade qe s'kishin ndermend ta benin, si pre e ketij provokimi (ta quajme) priten reagimet e forta te qehallareve te politikes e me gjere, tani ka kaq kohe qe flitet per kete teme.

Dmth nese qellimi ishte terheqja e vemendjes ne kete ceshtje, great success.

Por, shprehja "plumbi del me plumb" jo gjithmone duhet marre e drejtpedrejte. E kam fjalen tek metafora e mutit, homodhjaks, burdhjaks.

Kini meshire, se do detyrohet prap Lubonja i shkrete te thote "Jam homoburdhjaks" ne mbeshtetje te kesaj strategjie dhjaksiste te te drejtave te gayve.

E thene shkurt, ngrijeni pak pjacen mer homoaktiviste, mos e mbani tyten gjithmone tek bytha, s'eshte BB kjo ceshtje.

Une di nje fjale tjeter spurdhjaksmiley

Cna e shpifet me keto Homoseksualet,po pse  dite per dite me keta do merremi ne,po pse ne ja kemi fajin soomes atyne.

demek ne duhet te lexojme leterkembim midis burrit me letra te Mesila Palmes dhe Kristi Pindetit ?

Jeni ftof, me mire haj kembet e mija

Aman Rruzhe ate mos e bej smiley.  Te kembeve e kam fjalen.

Sa per ftofjen, ky i yni eshte pa zarar, dhe s'eshte ngjites smiley.

E di si eshte kjo pune?! Eshte si me bicikleten. Kur humb ekuilibrin, shkon nje here majtas, pastaj djathtas, pastaj majtas e perseri djathtas derisa e rigjen perseri ate.

Ne vitet 80-te e 90-te te thoshje homoseksual ishte njesoj si me thene AIDS.

Keshtu qe nuk ka pse te cuditet Enkeli nqs. sot egziston nje klime pro-gay pergjithesisht ne bote.

Prit sa te gjendet ekuilibri.

Edhe dicka tjeter, familjen nuk e kane vene ne krize homoseksualet. Familja ka kohe qe eshte ne krize. Dhe per kete e ka "fajin" (ne thonjeza sepse une mendoj se eshte thjesht nje faze tranzitore), menyre egoiste e te jetuarit tone.

Shohim me teper interesin, karrieren e 700.000 gjera te tjera siperfaqesore e nuk veme ne plan te pare familjen.

Por ndoshta kjo eshte nje shenje e kohes. Ndoshta familja eshte ne krize sepse eshte duke u transformuar ne dicka tjeter. Fale arritjeve shkencore, teknologjike e mireqenies ne pergjithesi, njeriu sot eshte me i lire dhe ndoshta nuk e ka aq te domosdoshme te jetoj brenda nje celule sic eshte familja.

sa peshojne  ne syte e njerzeve homodhjaksi dhe burdhjaski, nuk e di me nje fjale, se cer vlere kane keto diskutime per opinionin shqiptar ?

ngaqë shpirti juaj është aq i cekët sa mund të pranojë dhunën e gruas ndaj burrit (apo anasjelltas), ama jo dashurinë e sinqertë mes dy njerëzve?

Matrapazllek me fjale . Cfare eshte kjo "dashurine midis dy njerezve " ? perse nuk jane njerez nje femer e nje Mashkull mbi bazen e te cileve ka lindur edhe Fjala DASHURI qe padrejtesisht e ne menyre Spekulative po e pervetson edhe nje kategori mardhenesish seksuale qe vetem me Dashurine nuk kane  Lidhje . Po dashuria e prindit per femijen ,apo e kunderta , po dashurite e shumllojta qe ekzistojen ne Pafundesi ? Me ndershme do ishte ta thoje Drejpersedrejti , dashuria e Njerit per Bythen e Tjetrit dhe je brenda , pa shanse per te te kundershtuar njeri ! Pikerisht duke e kuptuar keshtu , Zoti Demi ( jo familjarisht ) eshte shume me prane Realitetit ne kete problem . Ju deri tani jeni cfaqur si Llafazane e pa asnje Argument ...pervec manipulimit me fjalen DASHURI ...dhe kjo jo e Plote sepse mohi Objektin e dashurise , qe ne te verte eshte dashuri por shpreh sdashurine per mardhenie seksuale ne drejtim jo normal .
 Ju nuk duhet tu vije TURP qe cdo gje e keni te Lidhur me merdhenie seksuale nga BYTHA . Ky eshte nje Realitet dhe njerzit u pranojne . Po ashtu JU nuk keni asgje te Perbashket me Moraline Njerezor qe e ka prure deri me sot Shoqerine njerezore se ripertritja e Popullsise behet ndermjet nje FEMRE dhe nje MASHKULLI me organet perkatese . Ju keni te drejte te Jetoni e te cfaqeni seksulaisht sic ndjeheni , ne pune e kudo ne Parade dhe cfaredo lloj aktiviteti ne menyre te natyrshme , dhe kete te drejte jo vetem qe nuk e kundershton NJERI por Shoqeria ka mIratuar edhe Ligje ne Mbrojtje TUAJEN . Dhe per kete paguajme TAKSA edhe ne . Vetem se i cmojme si  Gafurrje BYTHQIMESH per te na u Imponuar se jeni te afte te ndertoni  FAMILJE Njerezore me vetine NR NJE Ripertritjen e Ruajtjen e Vazhdimesise se  Njerzimit . Se cfaredo sjell Teknika eshte e panjohur por besoj KURRE nuk do argumentoje  seksualitetin e deshiren per VEREN tuaj si objekt Pjellorie !

Keshtu i nderuar Kristi pa Retorike FARE ... ne se JU nuk dilni HAPUR se e vetmja Vecori Dalluese JUAJA eshte kenaqesia seksuale nga nje Vrime tjeter e Trupit Ju do mbeteni gjithmone Hipokrite dhe Llafazane te Peshtire ! Dhe natyrshem do krijoni edhe ndonje ekstrem ne cfaqjet Publike atribut deri tani i mardhenieve Normale Njerezore seksuale ,  jo si devijacion seksual ! Ato komentet me persekucione kane aq vlere sa c'mund te qahet nje tjeter grup se pesekutohet qe nuk e lene te Martohet me DHI ose LOPE !
 

Me ndershme do ishte ta thoje Drejpersedrejti , dashuria e Njerit per Bythen e Tjetrit dhe je brenda , pa shanse per te te kundershtuar njeri !

smiley

Muhabet bythe!

O Idrizo, nje pyetje te te bej si burr i vjeter qe je. Ne kohen e Dulles a kishte raste homoseksualiteti? Ne ushtri fjala vjen, ka pas ndonje rast? Dhe si i ka perballuar partia keto?

i guess ushtaret e idirsit hanin groshe te hollume , dhe skishin fuqi me nejt ne kembe, e jo me ,,,,,,,,,,

Ushtaret i *inte ne *yth partia! smiley Apo jo Idrizo?

smiley

ika une se me myti Idrizua tani

naten

 

Te pergjigjet vllai ne vend te Idrizit. Ne kohe te Enverit,  personazhi me rastet me te shumta te homoseksualitetit ka qene Tore Bytha, qe ka qene nje nga urban legends te Tiranes se asaj kohe. E futen edhe ne burg si disident. Ne fillim tek burgu i burrave ku me praninine e tij shpuri aq gaz dhe hare ne lehtesimin e vuajtjeve te tyre ne burgun komunist dhe me vone u transferua tek burgu i grave. Atje u sulmua nga grate qe nuk kishin pare hallat prej kohesh dhe qe i luteshin t'i shpetonte nga halli se "po vdisnin", por Torja iu pergjegj me batuten e pavdekshme: "Une vdiqa per vete!!!"

Kane qene dhe Thimja, Baci etj po kurre ne lartesine e Tores, dhe sidoqofte pa plane paradash apo martesash. Ato thjesht punonin ne heshtje Oborrin e tyre te Pasme dhe ne nderim te tyre asokohe u ngrit edhe nje kenge qe fillonte:

Mu tek Pesmetkatshi

Torja, Thimi, Baci

Andrea...

 

yes mer yes

emra te nigjum mo.

por i pytje kishna une dhe po iki ne gjum

kush jua punonte oborrin tores, thimit e bacit ??

smiley

 

 

 

 

Po poplli mi Ruzhdije, poplli. Ai i mbante edhe fshehur ne gji. smiley

At Emigrantin ku e kam njihere, kur me duhet...?!!!

smiley

rrofsh rrofsh

po fle me buze ne gaz

bafshi naten e mire jarebi smiley

Jo a din PF,se ti si krijese jo krejt e percaktuar (pf)diçka midis andej e ketej ...thashe a din prite zot po na ban outing edhe ti...na mbarune burrat tu lexu ppu hahaha

Po ti si i njihke kaq mire?smiley

Po jane pjese e pandare e historise se qytetit tim moj Zane. smiley Jo se Kristi po ben sikur ky eshte ai qe shpiku cpimin ne bithe. Meqe ra llafi te te tregoj nje barsalete te saj kohe.

Bie nje burre ne burg se kishte bere kete punen e keqe ne kohe te Enverit. Dhe shkon grua-zeza ta takoje ne burg e ti conte ndonje ushqim. E aty dell burri ta takoje me kokeulur e gruaja qe i psheretin me ze te ulet nga pertej dritares se hekurt: "Po pse vure veten ne rrezik mo burre. I kishja une te dyja."

smileysmileysmiley

Lene PF,se ky Kristi ka pase ba outing ketu te peshku duke biseduar me mua....pike ne zemer e kam...smiley

Se fundi kam marr vesh qe "tora" vjen nga "Tora".

Histori shume e dhimbshme ajo e ketij tipit. Ky paska qene jetim. Dhe paguante per seks. Dmth. nuk prostituohej po paguante qe te *inte apo qe te *ihej. Nuk e di ca ishte, aktiv apo pasiv.

Olso, e vetmja gje qe nuk mund te thoje per Toren ishte "gjynaf". Me nje llaf Torja ishte i deklaruar pasiv, ishte krenar ne vehten e tij, po ta ngacmoje te bonte qepaze ne mes te miletit se nuk kishte komplekse fare dhe po ta ngacmoje me dore te grinte ne grushte dhe te kafshume se zihej hem si burre e hem si grua dhe ishte i shkurter po muskuloz. Plus qe kishte nje sens humori te paperballushem. Nderkohe qe ishte nga goxha familje intelektualesh. Dhe per te vene pikat mbi i, ka pas jo vetem xhinse te jashtme, por edhe "Vespa" qe vinte verdalle asaj kohe dhe nuk kishte nevoje per leke, po shkonte per qejf.

Hajde mo! Se do bojsha edhe avokatin e Tores nuk ma merrte menja! :O

Po mire mo vlla, si ka mundesi qe Partia e popullit ushtar e linte kete zogun te livadhiste pa problem? Pastaj si bliheshin Vespat ne ate kohe? Edhe nje te fundit: emrin gjate e kishte Viktor?

Pytjen e pare beja Nexhit.

Te dyten: Ia kishte sjelle nje njeri i afert qe e kishte jashte.

E treta. Po.

E katerta. Mjaft me Toren se do e ket keput lemza fakirin. smiley

Pse akoma gjalle Tora eh?!

Si ka mundesi qe s'ka dal ende tek Cani?! smiley

Nuk e di jo. Por dua te te them qe Tirana underground e asaj kohe ka qene e mahniteshme. P.sh. do ta besoje ti qe ka pasur nje grup qe merrte droge ne fillim te viteve 80 ne Tirane. Merrnin grup dmth. Dhe organizonin edhe party kryesisht me muziken e Bob Dylanit dhe Doors. Shkruanin edhe poezi. Ky muhabet per vite me rradhe deri ne 90 qe u hap ajo pune.

po ndonje grup qe luanin mire veglat te kujtohet ...

Norja kitarristi....nuk me kujtohen emrat e cunave te tjere te grupit. Xhezbandisti e ka pas shine tek nje vile mbrapa RTSH. Kane qene tifoz te cmen te Santanes. Dy prej tyre ishin tek Instituti i Arteve dhe kengeve te Santanes i binin me nota. Fantastik. Kemi ca mbremje te paharrueshme me to.

une mbaj mend shaben e saksit ku bohet ai,me gjithe valin..

Ehu kaposho. Tirana e asaj kohe "u tret si shurra e pules", ka pas thone gjyshja ime ramet paste.

E di, kam degjuar. Edhe kam edhe nje lloj nostalgjie per ate lloj Tirane, ne ato vite.

Cudi si s'i spiunonin fuksat keta. Do kene qene ndoshta femije/ te aferm njerezish me pozite

Jo, bile njeri nga keto kishte njerez te denuar ne 74 me grupin e Todi Lubonjes, po nuk i kishun lujt nga Tirana. Nuk e di se si. Per shkak te miqesise dhe ngaqe kisha asistuar njadyhere ne keto "simpoziumet" sic i quanin, deshen te me fusnin edhe mua ne grup, po une i bishtnova megjithese ngelem shoke. Nga te paktat gjera ne jete qe them se me ka shpetuar Perendia, se temptimi i te qenit cool ishte i madh.

Ngela tek detyra e nderuar e "rojes", kur ato e bojshin. smiley

Sa shume e kane ngrene ate "cool-in", sidomos gjate viteve 90-te. Mezi kane dale nga ajo xhiro.

Torja kishte nenen ne Amerike. Kur ajo vuri kontakt me bijte ne Shqiperi, femijet e tjere i thane qe te mos u merrte me Viktorin, se ishte "ashtu". Nga ai moment, ajo ndihmonte vetem Toren, dhe ne 82-90 mund te kete qene personi me i paisur nga populli i thjeshte  me vespa-xhinse-unaza-varse et te tjere aksesore.

Sa per grupet qe interpretonin "muzike angleze" gjithmone ka pas shume. E shprehnin veten ne mbremjet e gjimnazeve, ku gjithmone fillonin me "Pogonishten".. dhe pastaj me rradhe. Majat (korifejte) e padiskutueshem ishin Genc Dashi dhe Kujtim Spahiu. Ne Durres ishte Dash Saksofonisti.

Te djelat ne Maj-Qershor nga Liqeni...ehhhh..grupe ne cdo 20-30 metra, Kitarra dhe motive...Marley qe mpleksej me Pink Flloyd, Beatles gjithmone klasik, dikush me avantgarde luante Leed Zeppelin dhe Deep Purple...dhe pastaj ne mbremje te gjithe tek guri...me biseda -ferment, ...dhe pa marre ato kalorite qe je i detyruar te asimilosh sot ne nje darke me miq tek "Dy Kitarat" ne Durres...

Ehh...Bei tempi passati... apo ashtu duken?

Torja kishte nenen ne Amerike. Kur ajo vuri kontakt me bijte ne Shqiperi, femijet e tjere i thane qe te mos u merrte me Viktorin, se ishte "ashtu". Nga ai moment, ajo ndihmonte vetem Toren

 

 

E shikon qe athere paska  pas viktima dhe nga radhet e heterove.Te prisheshe me Ameriken ne ato kushte,ishte marterizim i gjalle. Lavdi Deshmoreve! smiley

Vespat shiteshin ne Shqiperi? Si ja dergonin parate, xhinset, oret? Me poste?

Sigurimi rrinte dhe shikonte?

Profesioni ideal per t'pas nje motor ishte agronom.Agronomet i pajiste shteti me motore,"Jawa" dhe me vone "MZ".

Ka pas njani ktu, nje mtor "Gillera",Zot sa i bukur! Kur parkohej ai anash trotuarit, mblidheshim 15 veta duke e pa

Cdo gje mund te futej ne Shqiperi, perpos makinave dhe materjaleve propagandistike kunder rregjimit ( ketu hynin dhe bluzat me stampe...deri tek revistat pornografike ) Keshtu , nqs kishe njeri jasht mund te te dergonte frigorifer, tv, makine larese, motorr..etj. Problemi ishte se dogana paguhej 100%. Pra per nje tv dhurate duhet te paguaje 45000 te vjetra (6-8 rroga mujore), per nji vespa 200.000 ( 24-30 rroga mujore) etj etj. Kjo ne vetvehte perbente nje kufizim.

Shume faleminderit Bari. Kete punen e futjes se mallrave nga privatet gjithmone e kam pas te paqarte. Me duket nje cik kontradiktore me propaganden e regjimit. Se tashi, me fal, nga nje ane i denonin keta qe kishin ikur/ ishin arratisur e nga ana tjeter i lejonin qe te dergonin mallra dhe para ne Shqiperi?! Eshte pak kontradiktore po ta mendosh.

Ca mesazhi jepte regjimi per kete popllin tjeter qe s'kishte njerez jashte?!

Problemi ishte se dogana paguhej 100%.

Absurde!

 

Me ca kam put une shteti e lejonte kete lloj dergese pasi fitonte 100% nga taksa doganore.

thonin, se ne burg kishte torre bythe,shume, kurse ne ushtri ti kakakvije sbohej fjal, ndonje masturbim edhe mundet smiley

Po masturbimi si konsiderohej? Si shfaqje e huaj?! smiley

masturbimi ishte i fsheht keshtu qe shfaqe ( e huaj) nuk kishte si te quhej smiley

Po duart nuk ja u kontrollonin?! smiley

Sa gjynaf qe kane qene me kokrra ne ate kohe ata kane qen per te qare hall, jo keta te sotmit partnerin e gjejne me dashuri dhe kane mundesi te zgjedhin, ate qe ua ka bere regjimi atyre nuk ua ka bere as perendia. smiley

Ne ate regjim ndalohej "hyrja nga mbrapa" , konsiderohej cfaqje huaj smiley Edhe sot vazhdojne te ekzistojne mbeturina te ketyre cfaqje te huaja. smiley Po rrofte demokracia thuj qe lejohet loja me dy porta smiley

Sot cfare shfaqje quhet "popullore"? Mgjths ti e ke thene diku ne nje koment mos gaboj qe edhe ne marredheniet burre e grua ka pak gayllek.. smiley

Nuk me kujtohet , por mundet smiley ne fakt nuk eshte gayllek por kolombllek, eksplorim i rrugeve te reja per ne parajse smiley

Une kisha idene qe te gjitha rruget, po ne Rome te cojne.

Po kush ja gjeti fundin asaj pune, mbushet pusi me gjilpere? smiley

eshte edhe "third way" smiley

ncncncnc jam e vogel une, smarr vesh nga rruget, une vec one way di..smiley

Kjo foto eshte stereotipizim antifeminist. Nuk eshte e thene qe te jete patjeter komplet lakuriq femra kur e ha, bananen.

Zane, ti e paske c'kompleksuar Kristin medemek? Po s'ke link si evidence nuk quhet.

But seriously, mjerr si homot. Imagjoni ne jemi brenda skemes se tradites (mashkull - femer, ose mashkull - femer - femer*) dhe kemi probleme, imagjino ca jete mooti (no pun intended kete here) te kesh lindur dhe homoseksual.

* Te pakten jemi optimiste si popull ne shqipot, e shikojme goten gjysem per gjysem plot me femra.

Supozohet qe njeri me hunde te madhe eshte ne teori i "bollekshem"Ishte njera e shkoi me "hundmadhin"e katundit....nuk mbeti e kenaqur ...u hakmorr e shkoi e i shkroi te dera e shpise:"hunde rrencake"Ai mbeti keq ,shkoi gjithashtu te dera e shpise se saj e i shkroi:"pus pa fund"................smiley

smiley e mbaj mend qe e ke shkruar me perpara ketu tek Ppu.

po mir me, tu u rrit e tu msu. te rritesh do te thote te ecesh ne rruge te reja, te fitosh pervoja te reja.shoqeri e hapur-mendje hapur smiley

Homoseksualet jane pranuar sot si individ me orientim te ndryshem seksual nga shoqeria, por nuk pranojne dot mendim te ndryshem nga ata per kete ceshtje. Kristi e shume individe homoseksual te tjere kerkojne te impojne pelqimin e shijeve gay te tyre per te gjithe pjesen tjeter te shoqerise. Nje individ normal disa mund ta pelqejne, disa mund te jene menefrego, e disa te tjere mund ta urrejne. Ky individ eshte secili prej nesh. Por pse sot po kerkohet qe nje person gay duhet me doemos ta pelqej gjithe shoqeria shqiptare?!  

 

Ne fakt, nuk kerkohet qe nje person gay te duhet ta pelqej e gjithe shoqeria, jo vetem ketu, por dhe ne vendet qe kane theksuar me shume me ligj te "drejta" homoseksuale. Ajo qe kerkohet eshte ndalimi i shprehjeve te dhunshme ose ofenduese ne menyre publike.

Per shembull, ti qe jeton ne Kanada, mesa di une, nuk te detyron njeri ti pelqesh Francezet e Quebec-ut. Ne rast se ke vendosur ti mos i pelqesh, puna jote dhe respekti jote. Por nga ana tjeter, vendimi jote personal duhet te mbetet personal dhe jo te behet pjese i diskutimit publik. Per shembull, nje gazetar nuk mund te thote ne Kanada pa pasoja qe ne rast se djali im flete Frengjishte, do i ve nje plumb ballit, apo le ti rrahim Francezet ne rruge. Dhe mendoj se ne Kanada nuk do qe arsyeshme qe ne nje nga ato ditet qe Francezet kane qejf, ti dalesh me kundra-parudha. Gjithashtu nuk mund te heqesh njeri nga puna nga qe eshte francez, pasi te kesh nje korporat eshte nje akt publik, i "lishensuar" nga shteti, me kembimin zakonishte te taksave dhe qe te mos jeshe diskriminues dhe disa ligje te tjera.

Vetekuptohet, qe ka shume ndryshime midis homove dhe Francezeve. Por baza ligjore eshte e njejte, ti mund te mos te te pelqejne shume gjera, por... por... por... kjo nuk te jepe te drejten ti ndalosh ose ti ofendosh ne menyre publike, ose ti heqesh nga puna dhe gjera te tilla te ngjashme. Mesa di une c'eshtja e punes nuk eshte "problem" ne shqiperi, por ofendimi ne menyre publike eshte problem.

Dhe tani c'do te thoshte "shtypje" nga gay-it, sic shume "Homodhjaks" thone qe po ndodhe. "Shtypje" nga gay-it, qe mesa di une nuk ndodhe ne asnje vend te botes pasi jane nje minoritet kudo, nuk do te thote qe nuk mund te ma ofendosh nga qe jame gay. Do te thote te kunderten, te shaj me qe je hetero. Nuk di ne Amerike apo ne Shqiperi apo ne ndonje vend njeri te jete share ne menyre publike nga qe eshte hetero, dhe habitem nga sasia e Shqiptareve qe ndihen ne menyre te tille te "shtypur."

Nga e gjithe kjo me siper nuk kuptova vetem perse Qyhet Ofendim ti thuash psh anonim kaka Vijes ..."Bythqim " ne se ai e pranon nje gje te tille dhe del hapur pa nentekste  ? Si shembull e dhashe .Edhe ai ka te drejte qe te beje nje konstatim te tijin pa e quajtur te ofenduar ne Publik dike qe i thote   se "ky nuk kihet ne Bythe "

Me sduket jo argument i Drejte ceshtja e persekucionit apo perndjekjes se Pederasteve nga cilesimi i zanatit . Per te tjerat si perjashtimi nga Puna e aktiviteti , si psh ti heqesh te drejten e lehjes Anonim kak Vijes ne PPU etj shembuj me te ,menjanimi , perbuzja e me keq akoma LINCIMI jane e duhet te jene Probleme . Por kam men dimin se nuk duhet te   ngatrohet me Ushtrimin e te Drejtave te tyre ne Publik smiley ashtu sic e Ushtrojne kete te Drejte ata qe nuk kihen . Per kete besoj nuk ka kundershtim as Zana . E permenda se me barcaleten e saj te "huazuar " nga ndodhite me Babasqapin si Hundemadh , ka shenja Dominimi dhe perbuzjejej ose rrjedhoja te "perndjekurish " qe demtojne Imazhin e shtetit Shqiptar !

Me fal per nderhyrjen kampion !

Vetekuptohet, qe ka shume ndryshime midis homove dhe Francezeve.

Nuk kane ndryshime por ndryshojn komplet si koncept. Gjithsesi Ne Kanada ne baze te Human Charter of Rights, jane te mbrojtura si diskriminimet rracore, etnike ashtu edhe ato te orientimit seksual. madje minoritetet ketu jane shtresa te privilegjuara dhe kane te drejta te mbrojtura me ligj. 

ti heqesh nga puna dhe gjera te tilla te ngjashme. Mesa di une c'eshtja e punes nuk eshte "problem" ne shqiperi, por ofendimi ne menyre publike eshte problem. 

 

Ti mendon se po dolen ne parade gay-t ne Shqiperi nuk do te ofendohen me? Kam frike se do te ofendohen me shume. Ligji Shqiptar e paracakton ndalimin e fyerjes publike, por nenje vend ku ofendohen deputetet ne mes te parlamentit dhe shprehin gjuhe vulgare ne television, do te thote qe  fyerja e ofendimi eshte nje problem jo vetem per gay-t por per gjithe shoqerine tone.  

Ne si shoqeri shqiptare kemi tipare positive per vlerat e familjes dhe ndryshojme ne kulture dhe moral nga shoqerite e tjera edhe nga vlerat e nje familje te bashkuar. Nuk jam kunder te drejtave te gayve apo orientimit te tyre seksual, por ne qofte se do te adoptonim e importonim dicka nga kulturat jashte, parakalimet e gayve,  mendoj se jane tipar negativ.

Homoseksualet me teper kane problem shfaqjen e orientimit te tyre seksual para familjes dhe personave qe I rrethojne sesa nga pjesa tjeter e shoqerise. Per me teper keto parada mbahen qe gay-t te shposhtin friken e te qenurit gay dhe te ndergjesojne njeri-tjeterin dhe disi me pak shoqerine sepse ato tanime I gezojne te drejtat e tyre. 

 

Po duart nuk ja u kontrollonin?!..

Do ti qe ke pyet  pe vertetti smiley Kete vecova nga tere kersheria Juaj per te kallur ne Dije edhe pervojen e Ushtrise i nderum Anonim Kaka me Vija !

E kom i bindje po nuk munem me ta provue se je hermetik mor kopuk dhe nuk e jep te gjithe eksperiencen . Po pyetja Juaj tregon qe nuk je pa pervoje .Vetem se ai qe do te them une i donte dhe pa kallo smiley Por po ta bi drejtepersedrejti . Sic kam nigju tipa si ty Komandantet i manin per tua fry para se me bo sesks . U kontrollonin duart mire dhe po i kishin te palame nuk i perdornin , sidomos fshataret qe ishin me brazda nga puna .   Se mos ke ndonje dyshim dhe po qe se je i Interesu tamom me e bo ket sherbim , po ta coj adresen ne Korce se e ke akoma Aktiv . Thone qe ka lene shume femije dhe i jane bo me Humor smiley Per sumen nuk kam ndonje info , po mo ma merr per keq tipa te "perpjekur " edhe mundet !

Po ta coj me Rushin e Dijes Adresen se ka thone  qe ka zbor dhe ka munsi me e njoft ne mos e paste ...kontrollu e testu .  Ma u trem e dreq se nuk te shes une tye o Rush smiley Na jena te vjeter dhe e dime shprehjen "E kujt a dhitshja " U duhet mesu ketyre te rijve metoda me te "gicilume " sic ja mesoi Gjibi ( apo Bradlandi se maj men mire ) te Pakapshmit .smiley

Tani qe erdha une besoj Zana qe eshte e ndercime do i FSHHHHHHHHT komentet si te padenja qe njollosin nderin e Partise Demokratike me porosi te Bradit

Nga jeta civile kam nigju vetem per nje Komandant zbori ne aksione qe bashke me nje Guzhinier , nga qe nuk u dilnin fasulet Robve aksioniste , benin ca kembime me Vespa smiley Partia i lejonte se helbete kishte hall se me vone shtoheshin " te perndjekurit " dhe i dilte nami si "Diktatura me e eger ne Bote "

Anonim Kaka me Vija !

smiley

Po pyetja Juaj tregon qe nuk je pa pervoje

Pervoje the?! Une jam bere miop nga pervoja o burr i dheut! smiley

Idrizo, po ti sa e ke numrin e syzeve? smiley

Pse ti je ai i"  Hiqe se me plasi dhe tjetri " ...sa te rrosh do mesosh thote Spiritus smiley Une e majsha kastile njonin sy te mbylltur smiley

"A mund të më gjejë kush në prodhimet e fundit të kinemasë apo televizionit një homoseksual që të jetë personazh negativ?"

The Wire, Sopranos, Pulp Fiction, etj, etj, etj...

Qekeni bo te gjithe Kac Myftaraj mer jahu. E gjetet edhe konspiracine e homove per te sunduar boten, ja lujtet fene. 

 

Nqoftese nje homoseksual eshte burgos para 90es per "bindje seksuale"smiley,a duhet te quhet i burgos politik dhe a duhet te kerkoje paret e burgut si demshperblim?

sa te veshtira i ke pyetjet mor pjetersmiley

Edhe une jam shume kurioze te di si do zgjidhet ky problem smiley

ja futni kot,

per mu, ate nate qe po e degjoja opinionin, dhe ku ishte deklarata e forte emocionale e muratit, me ka ardhe ndyte nga njerez si kristi dhe dalina se arjani kishe ate opinionin babaxhan qe leri mor te bejne cfare te duan.

ishte ajo pedagogja e uet qe pyeste keta geit per arsyet qe po protesotojne dhe keta ne bote qe kthenin pergjigje. thjeshte deklaronin se jo po turp muratit, jo po jemi te diskriminum, jo po duam te drejta.

respekt per murat bashen dhe kodin e vlerave te tij, dhe turp per bythqimllikun* e kristit e te dalines qe silleshin si pula pa krye.

*bythqimllik nuk eshte me kuptimin fizik te fjales, po per te tregu se per setin e vlerave tona kjo eshte nje pune e piset, si hajdutllik apo shkerdhatllik apo korrupsionllik. ca me bo, kshu jena rrite ne. sepse edhe kurve nuk eshte pune e keqe, dikujt i shijon, po per setin e vlerave tona asht e shame.

te vetmet vlera qe keni ju qe e quani vehten me vlera eshte te nxirni kriminelin nga burgu per te vrare 2 vellezer te nje ish punonjesi policie qe ne detyre e siper kishte vrare nje te kerkuar per vrasje. Dhe e gjithe kjo ne emer te gjakmarrjes, se perndryshe je koorrit. Ky eshte kulmi i injorances dhe dekadences njerezore. Te vrases tjetrin mbas shpine si dhe te vazhdosh rritin e gjakmarrjes edhe sot ne boten e qyteteruar ndodh vetem tek ne. A thua jemi me te vertete njerez qe meritojme te integrohemi me qytetrimin perendimor? Por edhe qyteterimi lindor nuk te pranon me kete lloj formimi e karakteri qe ka kjo specje njerezore.

njihemi gje bashke?

me njeh mua kaq mire sa me ke bere drejtor burgu apo gjykates?

ti cilen quan vlere? diskriminimin pozitiv? per mu cdo lloj diskriminimi eshte i keq.

njerezit jane te barabarte, dhe duke qne te barabarte meritojne te njejtin respekt.

por ky opinion i imi me zbehet kur lexoj komente ofenduese te tilla si keto tuajat, sepse ka njerez qe nuk meritojne respekt njelloj si te tjeret.

ja futni kot

Me vjen mire qe ti ja fut - apo ta fusin - plot. Ta pranoj qe ke te drejten tende te tregosh cfare mendon ti, po ju i keqkuptoni te drejtat individuale. Kush je ti mor' profesor doktor docent qe u tregoke te gjitheve ketu qe ja fusin kot ndersa vec ti e paske plot?

Nuk e di pse ne shqipot kemi imunitet kaq te forte ndaj respektimit te opinionit te tjetrit pa ofendim.

Duket qe Lezha e paska tradite urrejtjen per homoseksualizmin - por kjo ndoshta nga eksperiencat negative?

ta themi drejt fare,duke i lene menjane batutat,mua ajo qe bejne me neverit.

ama dhe hurin ne dore per ta nuk e marr.

as ndalen keto pune me hu ne dore,as nxiten me flamur pink.

kodi nuk eshte ''i Muratit'' qe une te ndjej respekt te veçante per te.

 

vlora, ç'fare te neverit, fakti qe dashuria si ndjenje mund te ekzistoje midis dy meshkujsh apo dy femrash ?

sa per dashurine si ndjenje ajo eshte normale mes te gjitheve,biles dhe per bimet,kafshet,detin,boren,shiun,plazhin,letersine etj.

ajo qe me neverit eshte seksi homoseksual.kush po flet per ndjenja ketu?

nqs ti ke te tilla,pse te duhet mendimi dhe mbeshtetja ime?

une vete jam hetero dhe ndihem mire,nese ti ndihesh mire me te qenet homo mos me detyro te te duartrokas!

une ty s`po te detyroj.

të zë belaja po të guxosh të mos i pëlqesh gay-t se do dalin te paragjykojnë e të thonë që ti je anadollake, konservatore, e të tjera si këto. se kuptoj pse kerkojne t'ua impojne gayllikun atyre qe s'mendojne njesoj apo te bien dakort me ta. 

me sebep pune njoha nje gay para ca javesh. komunikuam shume miqesisht bashke,ishte rob persembari,folem dhe per receta gatimi dhe me vertete u ndjeva rehat.po do ti qe e shifja si mace sa here hidhte syte nga im shoqsmiley ?

epo bela...

nejse,dua te them pune e tij c`ben,une nuk ngrihem t`i them `ore shife njehere se s`eshte keq ai muhabet me gra` po edhe ti me ler ne heterollikun tim rehat mor burr..gru..mut...ca je!

kam patur "nderin" te punoj dhe une me ta. biles njeri ishte mjaft i lezetshem. pas ca bisedava mora vesht qe edhe keta paskan cikël menstrual si grate. u habita se s'kisha degjuar deri ne kete pike smiley

cikel menstrual smiley

smiley

mo e ka pasur per andropauzen,ate e kane gjithe burrat rreth 50.

per te pasur cikel duhet te kesh miter ne radhe te pare.nqs cpohen me mjete te forta,eshte tjeter meselesmiley

Nuk e kuptoj perse e shisni kaq lire percmimin. Percmimi duhet te shitet shume, shume shtrenjte, te ruhet per raste kur cenohet liria, dinjiteti i njeriut. Te percmosh homoseksualet te harxhon percmimin qe duhet te kursesh per maskarenjte.

nuk po e shisja percmimin,po e ndrydhja perbrenda.dhe e thashe shume qarte,je i/e njejte me mua,por mos me detyro te duartrokas ate qe ben.nuk ka shprehje me normale lirie individuale se sa kjo.

i percmoj te gjithe ata qe shkelin lirite dhe te drejtat njerezore ne cdo forme,dhe nuk po shkel asnje liri.

ju jeni duke shkelur lirine e shprehjes.

pas ca bisedava mora vesht qe edhe keta paskan cikël menstrual si grate.

Ca jane keto budalliqe?!

Ols, mos ma kerko mua sepse s'kam haber nga cikli i burrave smiley

Po te ka thene nje idjotesi pra, se si paska cikel mestrual nje burre? Apo ishte burre me *idh? smiley

Ate e di qe ishte idjotesi por s'guxoja ta kundershtoja se keta te versulen per te mbrojt te drejtat e tyre legjitime smiley

po do ti qe e shifja si mace sa here hidhte syte nga im shoqsmiley ?

epo bela...

smiley

Nqs ai tjetri ishte heteroseksual, dhe hidhte syte nga ty, yt shoq cfare do bente? Do e ruante si macok? 

im shoq s`para i ka zakon veshtrimet feline,une po.

Aha, qenka pune e thelle. 

Ose nje rast tjeter: po sikur te ishte nje "ajo" dhe te ishte lesbike?!

Me ka ndodhur mua anonim, sapo kishim ardhur tek kjo shtepia ku jetoj tani, dhe komshia ime Liza e quajne, perdite ngeli tek shtepia ime, me sillte kek, embelsira te ndryshme, vinte pinte kafen me mua. Une u bera xheloze per burrin se thashe po vjen per kete ajo, kur u fejua kjo motra me nje derr femer dy metra te gjate( qe gjynaf ti thuash lesbike asaj te dashures se saj) atehere me ngacmonte mua burri pastaj.. smiley

smiley Apapapa... ca paske qene. Bombe seksuale! S'te mjaftuan burrat, por tani po ben per vete edhe femrat. smiley

Vallaji me ka ndodh dhe mua dhe gje me te sikletshme nuk kam provuar kur te "gjun" nje fember smiley

Nuk di a quhet tradheti kurore nga burrat kur flirton femra me femren? smiley

Nqs. ne shtetin ku jeton ti eshte ligjeruar martesa gay, atehere mendoj se konsiderohet si tradheti.

Nqs. ja ke lujt asaj, ke tradhetu! smiley

Jo, jo s'jam tunduar hic nga ndjenjat e saj..smiley

Nuk e imagjinoj dot se c'mund te bejne dy femra pervec puneve te shtepise? smiley

une di nje rast qe ajo e tradhetoi me nje femer dhe ai u be xhind fare dhe lidhja u prish.Dyshime te thella rane mbi seksualitetin/mashkulloritetin e tij smiley

Gjithmone fajet i ka burri, kur tradheton femra me tjeter apo me te tjera. smiley

Eh c'na u hap nje pune tani edhe me lesbiket. O graria e peshkut kush eshte lesbike moj qyqeni le te ngrej zerin ketu tek PPU? smiley

Dmth kur tradheton burri, fajin e ka gruaja?

Degjoni o burra te PPU? Ja ku dolet te palare smiley

Ca faji te ka burri ty, nqs. ti e tradhton me nje lesbike?!

Apo nuk ben mire preeliminaret? smiley

Ore nuk ka faj i shkreti, po as une s'kam faj se s'po e tradhetoj, kur ta tradhetoj do i them qe ti e kishe fajin.. smiley

Po nje cik te pelqeu ajo lezbikja kur ta lujti, apo jo?! 

Pranoje! Pranoje qe e ke tradhtu me mendim! smiley

Olsinoooo jam shqiptare une dhe doses nuk i themi dajoshke sikur te behet nami..smiley

Pse ato lezbiket qe dolen tek Cani, ca ishin?! Kineze?!

Une nuk paragjykoj lesbiket qe dolen tek Cani, meqe thua ti se une nuk shof tv shqiptare, por qe te shkoj me nje femer nuk e konceptoj dot, perderisa nuk kam ndjenja per gjinine femerore,dmth te kryej marredhenie me to apo te flirtoj... (prape nuk e imagjinoj dot dy femra bashke) smiley

Po e di mo lal, e di. Bej shaka. smiley

Vetem kur s'e fusni dhe burrin ne mes.

belle, pse sikleti?

Po pyes per kuriozitet, ngaqe vete s'jam sikletosur dhe heteroseksualitetin tim s'e kam vene ndonjehere ne dyshim.

smiley.

Monda, une them se duhet te jete siklet i madh. Se  ti tek nje person i te njejtit seks shikon nje shok/shoqe kurse ai/ajo kerkon partner/e. Imagjinoj qe edhe nje gay/lezb. ndihet ne siklet kur "e gjuan" nje femer/mashkull per te njejten arsye.

Nuk jemi shok/shoqe me te gjithe personat e te njejtit seks.  Megjithate, te marrim anen tjeter, kur dikush qe une e konsideroj shok/mik kerkon dicka me teper, je serish ne dileme.   

Pertej rrethit te ngushte shoqeror, duke qene se per mua s'perben problem preferenca seksuale e njerit/tjetres, per rrjedhoje as "gjuajtjet" e tyre. Akti i gjuajtjeve te tyre eshte normal, mos-preferenca ime, po ashtu.  

Une nuk fola per "problem" fola per "siklet". Dhe mua "sikleti" me duket nje ndjenje normale perderisa fenomeni i "daljes nga dollapi" eshte akoma i ri ne Shqiperi. Une nuk jam ndonje homofob i madh. Perpiqem te mos u hyj ne hak te tjereve, por duhet pare edhe kushtet "rrethanore". Se psh ne USA gaylliku eshte i lidhur me emra tip Xhorxh Majkell apo Fred Mercury (bi ky) kurse ne Shqiperi eshte i lidhur me Toren apo me gabelet e gropes se Hajdin Sejdise. Modeli i perqasjes ndikon shume ne perceptimin e shoqerise mbi ate fenomen apo jo?

Kavir, nuk di ndonje rast ketu, duke perfshire dhe veten, qe kur kemi te bejme me nje person me orientim seksual tjeter, te na shkoje mendja tek VIP-at.  Megjithate, pavaresisht se s'ka te krahasuar homofobi ka edhe ketu.

Mendoj se konturet ligjore, kultura urbane jane pjese kyce te modelit te perqasjes.  Diskriminimi, per shkak te rraces, etnise, orientimit seksual, besimit fetar, gelon me shume per shembull ne "suburb America," "Bible Belt" etj.

Po flisja per pranimin e fenomenit. VIP-at (qofshin edhe tip Bieber) ndikojne ne zbutjen e kundershtimit. 

Dhe une mendoj qe ne klasat e varfra dhe ne klasat super te pasura diskriminimi eshte ekstrem sepse ka edhe shkaqe  te tjera poshte "racizmit". Kurse klasat e mesme jane me liberalet sepse kane nje jete pak a shume te siguruar (qe u mungon klasave te varfra) dhe nuk kane "pushtet per te humbur" (sic kane klasat super te pasura).

 

Kave, eshte monumentale ajo barcaleta me ate çunin qe i tha babes qe .....bab edhe une jam gay, si Xhorxh Majkell...... jo i tha baba ai eshte gay, ti je bythqim.....

jo per nai gjo, por e kom llafin tek modeli......

 Ligj i Marketingut: Amballazhi eshte i rendesishem. smiley

Monda, sikletin e ndjen, kur ti s'e kupton nese tjetra qe eshte kolege me ty po te buzeqesh sepse eshte miresjellese, po te perqafon sepse ka nje dashamiresi me ty, apo te shikon sepse ka nje tjeter interes tek ty? Nuk e di, s'me kishte ndodhur me pare, isha sefte ne kete lloj "gjuetie nga femrat" edhe s'dija sesi me reagu. Kur nje mashkull te ngacmon je me e pregatitur sepse jane reflekse te lindura apo dhe te mesuara, por kur te ngacmon seksi i njejte, bahh, u ndjeva jo mire, jo sepse jam ne dyshim per seksualitetin tim, thjeshte eshte diçka ndryshe dhe e pakaperdishtme per mua. smiley

Po ca te beri? Dmth. si te gjujti?

Ols, sapo i shpjegova pak a shume Mondes me lart. Pra, shikimet e saja nuk ishin thjesht shikime shoqerore mes kolegesh, edhe kur vinte ne pune donte te ndalej ne ndonje perqafim a thu se une e ajo ishim mikesha te ngushta. Gjera te kesaj natyre, sepse pasi njeriu e nuhat qe tjetri ka interesa te tjera tek ti, fillon dhe mban distance. 

 

smiley

Kur e ke, e ke, apo jo Anonim?

Ate qe e ka, e ka! Eshte bombe seksuale. Kundermon era seks. smiley

nje gje spo  kuptoj une: ky Kristi Pinderi ke replikon ketu, E.Demin, apo te shoqen e tij  M.Doda?

Nuk ka perse akuzohet Demi se eshte hipokrit ne lidhje me dhunen, meqe bashkeshortja e tij ben thirrje publike per lincime. Nuk mungon materiali problematik tek shkrimi i Demit, qe te detyrohet replika te merret me familjaret e autorit.

Njerezit si Demi jane perfaqesuesit me te mire te elites shqiptare, e cila nuk shikon pertej hundes se vet dhe e cila sigurisht nuk ka perspektiven me te pershtatshme per te pare po kete hunde. Njesoj sillet kjo elite ne lidhje me feminizmin. Shprehjet kunder dhunes jane alibia per qendrimin percmues, shprehjet kunder dhunes jane lemosha e tolerances 'ne ju leme te jetoni'. Per sa kohe qe ne nuk ju vrasim hapur, s'keni te drejte te ankoheni. Ju duhet te na falenderoni.

Jo, po ta dini mire,qe ketu ka dhe "femra"smiley

Nuk me intereson se cthote Murati apo Lleshi.Por jam 100% dakort me kete qe thote Enkeli:

...Shqipëria pak nga pak po bie në të njëjtën përpunim propagandistik në të cilin është Perëndimi. Realiteti homoseksual po fillon të paraqitet si triumf, madje protestë ndaj sistemit, ndërsa të tjerët, familjarët tradicionalë, shihen si pjesa e mykur e shoqërisë...

Kudos Enkel!Ke qelluar tamam ne shenje!

P.S nese me quani homofob per keto qe thashe,se kam problem.

. smiley

 

Homofobët janë më të tërhequr nga seksi i njëjtë, por nuk e pranojnë diçka të tillë. Ky është rezultati i një serie studimesh psikologjike në Nju Jork, Eseks dhe Kaliforni. Kërkuesit kanë zbuluar prova se njerëzit homofobikë tentojnë të mbulojnë seksualitetin e tyre të vërtetë për shkak se shpesh janë rritur në familje ku të jesh gay është e papranueshme.

Netta Weinstein thotë se vetë heteroseksualët në testet e tyre kanë treguar se kanë një tërheqje të fortë për seksin e njëjtë.

Kurse Richard Ryan thotë se vetë homofobikët shpesh janë në luftë me vetveten për këtë çështje dhe konfliktin e brendshëm e shndërrojnë në konflikt të jashtëm.

Kërkuesit thonë se përfundimet kanë ardhur pas katër eksperimenteve me studentë në SHBA dhe Gjermani.

O cer na gjeti ! 

Sipas ketyre duhet me qene asnjeanes smiley Se po te jesh ta vene me domate, po te jesh homofob i bie te jesh smiley

E mer Kel Vici* shov v men-i !

* Vic-i eshte pasardhesi i Demit, te parit cam katolik ne planet. smiley

P.S. Kot me pyt une : ajo Penelopa e Demit mos eshte nga Kukesi ? 

Ejvalla paraprakisht kush me jep pergjigje.

O Koth, nga e ke psonisur kete studim madheshtor mer daj.... Nga sa lexova per ne heterot vari lesht, kot qe kot mburremi, e paskena dhe ne nji damar anej..... hajde bythqima per te tere.......

C`na gjeti thuj !

Shyqyr qe i pari, zyrtar, doli nga qarku i Shkodres se do ishim menderos ne namuzlinjte e Qarkut te Beratit. smiley

Studimi thote "Homofobet jane ne konflikt  me vetveten, te dyzuar" dhe jo heteroseksualet qe shofin punen e tyre dhe i lejne te tjeret/LBGT te jetojne jeten e tyre  ne paqe dhe harmoni me orientimin e tyre seksual.Prandaj sa me pak te gerthitme, sa me pak qendrime"do ti marrim me hu", "plumbin ballit" se bota fillon e dyshon per seksualitetin fluid te homofobeve smiley

Mua me pelqen shume ky varianti qe kane gjetur keto homodashesit, qe nese ti "e qep" je burre i mire, po nese ti na shan atehere ti je si ne, por nje shkalle me poshte; se ndersa ne kemi dale nga dollapi, ti je akoma ne dollap. Nderkohe ne fakt shoqeria e lire perendimore eshte ndertuar mbi te drejten e te thenit te mendimit tend. Pra nese une mendoj qe ajo qe them une eshte e drejte, ti mund te sjellesh argumenta kunder, po pa u perpjekur te ma fusesh nga mbrapa me kunderargumentin bllok qe cdo kunderargument te klasifikon automatikisht si te tille a ketille, pavaresisht nga argumentat qe ti perdor si kunderargument.

E shoh qe perdredhja po behet pak si e veshtire, njesoj si te perpiqesh te fshish bythen duke u perkulur nga perpara, por gjerat jane twistur kaq shume already, sa me sa duket, nese nuk perpiqemi ta zgjidhim ketu nderlikim llogjik, nje dite do te na duhet ta zgjidhim nyjen aleksandriane ne te njejten menyre sic e zgjidh Aleksandri.

@ nje dite do te na duhet ta zgjidhim nyjen aleksandriane ne te njejten menyre sic e zgjidh Aleksandri.

dhe imagjino qe dhe ky ishte kapedan gay smiley 

Hem, e kam thene edhe njehere tjeter ketu tek PPU. Aleksandri nuk ishte gay, mor bir.  Aleksandri te cponte ne bythe. Pak a shume si Ali Pashai me Baron ziun. smiley E thene me ndryshe, ketyre u priste palla hem me te djathte e hem me te mengjert.

Ti do te thuash qe nuk ishte bythqim, por ishte karderr???

Sipas ketyre duhet me qene asnjeanes

Po qe s'je larg ti ???!

Asnjanës = në paqe me seksualitetin tend dhe te asaj(atij) tjetres(it)

ceshtja nuk eshte dhe aq te pranimi i homoseksualiteti sesa tek aftesia e shoqerise per te pranuar te ndryshmen.

Keta bejne si konservatore moraliste te mbaruar, mbrojtes te vlerave tradicionale e pirdh me te, kur vete katolicismi eshte vatra me e madhe e pedofileve ne bote. S'ka muaj mos te dali ndonje prift abuzues. 

Gjithe ky identitet i traditave te familjes qe kerkon te percohet me ane te ketij debati me duket nje pese me hic qe kerkon te terheqi vemendjen nga probleme akute qe ka shoqeria shqiptare sot duke filluar me ato ekonomike, polarizuese e me rradhe.

 

Qe nga Frojdi ekziston tendenca ne psikologji qe prirjet, simpatite, inatet, me nje fjale te gjitha pasionet njerezore te shpjegohen me celesin seksual, pra thjesht me nevojen per te kryer marredhenie seksuale. Frojdi na flaku surratit tezen se si femije (mashkull) ne na ka munduar apo motivuar gjithe jeten deshira e paplotesuar per te bere seks me nenen!

Kjo rryme interpretimi e psikologeve me origjine cifute, ka nisur te dominoje fort jeten akademike te SHBA qe pas luftes se dyte boterore, ku u menjanuan psikologet me ze per arsye te pikepamjeve te tyre “konservatore” apo “raciste”. Gjithe jeta e instikteve primitive dhe manifestimeve seksuale me te cilen ka qene mbarsur jeta e komunitetit cifut qe nga koherat e Babilonise se lashte (Talmudi konsideron normale seksin me femijet nga 2 vjec e lart)po sherben si baze per lulezimin e teorive psikologjike seksuale nga me te cuditshmet.

Nqs me lejoni te flas ne emer te komentuesve “homofobe”, ne na quajne te tille per arsyen se thjesht nuk na pelqen promovimi i ekzagjeruar publik i homoseksualitetit dhe mesimi i tij ne shkolla si fenomen normal.

Na quajne homofobe se duam te rrojme ne nje shoqeri qe pasqyron vlerat dhe aspiratat tona, te shumices, te asaj qe ne besojme se eshte e mire, sjell me shume lumturi dhe shendet,se duam te gjenerojme jeten me gjithe bukurine e saj, se ne thelb nuk na llahtaris dhe aq berja e femijes homoseksual (se do kemi dhimbsuri e do ja pranojme gjendjen qe sjell ky kufizim ashtu sic po perballojme halle e semundje te tjera),
por se na shqeteson me shume perpjekja per te na mbyllur gojen qe t’u themi femijeve tane se c’eshte e mire dhe c’eshte e keqe, se po privohemi nga e drejta qe te edukojme brezin e ardhshem me modelin qe ne besojme se eshte me ne favor te jetes.

Si homofobe ne e kemi garantuar dhe e garantojme komunitetitn gay qe nuk duam t’u marrim lirine e tyre te cmuar te bythes apo te organeve gjenitale dhe aq me teper as nuk duam t’i dhunojme, fyejme dhe t’i marrim neper kembe.

Ne nuk duam te katandisemi ne diten te mos te shprehemi dot publikisht se cili model marredhneish eshte me i mire per shoqerine ku ne jetojme dhe perpiqemi (se kur bejme kete akuzohemi se fyejme gayt se homoseksualiteti eshte normal).

Duam te na lihet liria e te menduarit per cfare ne besojme te mire dhe te keqe (se kur bejme kete akuzohemi se parajykojme).

Duam te kemi mundesi te hapim gojen per te mesuar tiparet me te mira tek femijet tane (por kur bejme kete nuk na lini se edukimin e femijeve do e marre tani ne dore shkolla dhe tv)

Kerkojme qe shtypi, politika, qeveria, te mbeshtese ne nje sistem edukimi dhe kulture publike per ate qe shumica beson se eshte sistem me i mire moral (po nuk na lini se akuzohemi se po shkelim te drejat e njeriut).

As qe kemi ndermend te kufizojme ne maksimum lirite seksuale por nuk duam te na imponohet liria e shfrenuar e bythes dhe e organeve gjenitale deri ne ate pike sa te na kufizoje te drejtat tona te lirise se fjales, te mendimit, te opinionit, te se drejtes qe kemi te jetojme ne nje shoqeri qe synon modelin me te mire, dhe fundja te vete jetes.

As qe kemi ndermend te kufizojme ne maksimum lirite seksuale por nuk duam te na imponohet liria e shfrenuar e bythes dhe e organeve gjenitale deri ne ate pike sa te na kufizoje te drejtat tona te lirise se fjales, te mendimit, te opinionit, te se drejtes qe kemi te jetojme ne nje shoqeri qe synon modelin me te mire, dhe fundja te vete jetes.

ndaj te njejtin mendim me ty. 

E ke ndertuar arsyetimin mbi nje argument kryekeput te gabuar: duke mare si premise se "homoseksualet po i imponojne shoqerise modelin e tyre" .E verteta eshte se gay nuk kerkojne as me shume dhe as me pak vecse modeli i tyre te pranohet nga shoqeria, te mos diskriminohen per shkak te ketij orientimi/modeli seksual.

Shoqeria, shkolla, shtypi, politika duhet te shprehet per tolerancen ndaj TJETRIT, per respektin ndaj atij qe eshte ndryshe.Ky eshte thelbi lirise.Nqs nuk pranohet ky parim qe eshte alfa, arsyetimet e tjera "morale" dhe mbrojtja e "modelit natyror"  jane nje maskim i keq i intolerances dhe mendje se mbyllur.

O Spiro, po nese flasim per tolerance, flasim per shoqeri te shendoshe, e kur nje shoqeris i kjo e jona nuk eshte e shendoshe, dhe kete e kemi vene nne dukje edhe ketu me qindra here, çfare presin keta????? Tani e pata thene edhe diku me larte, shoqerise shqiptare i dalin perpara dy detyra shume te rendesishme dhe diametralisht te kkunderta....te behet nje shoqeri qe te perqafoje besimin fetar te munguar dhe te anatemuar apo te perqafoje tolerancen ndaj ketyrre LGTB, sepse qe te dyja nuk shkojne........

Ali , feja aty  eshte sot e gjithe diten e megjithate prania e saj nuk e ben shoqerine te shendoshe. Ti mesa duket shpreson fanatizmin, fondamentalizmin fetar si kure per shendoshjen e shoqerise. je are prane ngritjes se nje turre drush per ta pastruar shoqerine nga "semundjet" dhe "denatyralizimi" i saj. Une vallaj nuk e kuptoj kte qendrimin e dyzuar: gay le te bejne c`te duan me buthen e tyre, kane lirine e tyre por edhe une/ne (heterot) kam lirine time te flas kunder tyre, te kundershtoj modelin e tyre.Ky me duket qendrim hipokrit.Thuaj mor vlla troc:une jam kunder gejve ose bythqimeve me mire, qe te shfresh plotesisht marazin qe bota po prishet. 

Spiro, jam plotesisht dakort me ty...... nuk te heq asnje presje nha ky koment qe sapo shkrove...... kur bera komentin tim me larte nuk e kisha shume me ty se sa me ata qe u dalin ne mbrojtje symbyllazi ketyre Gay-ve. Se po keta soj jane ata qe i meshojne edhe me fort akoma edukimit fetar te munguar te shoqerise sone....

se duam te gjenerojme jeten me gjithe bukurine e saj...

M'fal se po komentoj ktu ke ty, por meqë je pro natyrës - ke ndonjë zgjidhje për pyetjen: A duhet me i leju ata (heteroseksualët) që s'bëjnë fëmijë me u martu? Kam pas një në lagje unë e quanin Myzi. En plus, ata që janë me difekte, psh albinot, duhet të lejohen me u martu?

 

 

Po si qenka e drejte e jotja e te shprehurit kur ti shpreh vetem urrejtje per tjetrin. C'lidhje ka me te drejtat? E drejta jote mbaron kur ajo shkel te drejten e tjetrit. Problemi i homoseksualeve eshte sepse njerezit i largojne, s'i marrin ne pune e i fyejne vetem sepse jane homoseksuale. Ky eshte problemi, jo nese duhet ndaluar apo jo deshira jote per t'i share.

Mendoj se perplasjet qe kane filluar aty, nuk sjellin gje tjeter veç acarim te situates. Homot apo gayt siç quhen tashme, kane arritur disa te drejta, dhe per momentin ata duhet te terhiqen, ne kuptimin qe nuk eshte nevoja te besh parade, gje qe provokon shumicen e shoqerise, dhe aq me teper qe ti/ju si organizate, keni arritur shum te drejta ligjerisht, qe me perpara as nuk mendoheshin. 

Cfare te drejtash kane arritur ne Shqiperi?

Do të jetë një marshim që nuk duhet ndalur asnjëherë në botë, pasi sensibilizon luftën ndaj persekutimit të një pjesë delikate të shoqërisë. Uroj që askujt mos t’ia marrë era mendtë dhe t’u gafurret. Por, uroj edhe që e njëjta skuadër të bëjë marshim për të ngujuarit e Mentor Kikisë, çamët, hebrejtë, romët, ballkano-egjiptianët, klandestinët afganë, minoritarët, fëmijët që punojnë në semaforë, prostitutat…

O Keli o damlla!smiley  T'keqen e rregllës tridhtetreshit. smiley

 

Nje gje eshte e sigurte,u be cfare u be,zhurma u be.Pjata u thye.Besoj se kauza e homoseksualve e mori vemendjen dhe publicitetin e duhur.Avash avash gjerat do vihen ne vend.

Kjo nuk eshte as pune diskriminimi e as pune ndalimi.  Homoseksualet ne Shqiperi sjellin pare te madhe.  Jane plot ambasada e organizata te huaja qe i derdhin vuuu paret gjoja per te mbrojtur te drejtat e nje grupi a komuniteti qe nuk ekziston ne Shqiperi.  Kete gje e shfrytezojne pinderat me shoke.  Jo se nuk ka gay ne Shqiperi, por keta nuk kane zgjedhur te organizohen dhe te kene nje fytyre publike.  Keta nuk kane guxim te dalin ne nje emision me fytyren e tyre nga ana tjeter kerkojne parade gay-sh.  Pinderat me gjithe ata qe i mbeshtesin me para nga prapa, me shume se te mbrojne dicka, duan te shpikin nje gje, nje komunitet qe medemek u diskriminoka dhe qe ne fakt nuk ekziston (pervecse me komunitet gay kuptohen ca gabele tranvestite qe bejne edhe punen e prostitutes).

Kete punen e Ekremit keta e bejne te madhe per dy arsye - jo se nuk eshte por qellimet e pinderave jane krejt te liga: 1) te marrin para duke tundur si gogol deklaraten e nje fshatari dhe 2) keta duan ta bejne shembull Ekremin nese munden qe neser ose pasneser mos te guxoje dikush te shaje e te mos jete dakort me gay-t. Duan ta bejne si puna e kritikes per shtetin e Izraelit.

Nuk me prishin asnje pune gay-t me cdo parade te tyre, per mua te dalin po paten mundesi cdo dite te sheshi dhe kete gje ja u garanton edhe legjislacioni ne fuqi dhe autoritetet shteterore i kane ne krah, po ama imponimi dhe reagimi ndaj cdo mos-pranimi te tyre eshte i tepert.        

Ah dhe nje gje te fundit.Per te gjithe ata qe mendojne se parada su be.Gaboheni!smileyTe gjithe kjo parade mediatike per homoseksualet kemi marre pjese te  gjithe.Keshtu qe edhe ata qe shprehen kunder duhet te gezohen per kontributin e dhene.

smiley

Kthehet njoni nga emigrimi dhe shef qe kishte nderruar krejt lagja. Ben nje matje te vogel me sy dhe vendos ta pije kafen atje ku i duket se e pijne trimat, thene ndryshe, "homo albanicus." Vje kamarieri e pyt, ca do pish. M'bo i kafe, i thote ky. E do kafe trimash, i thote kamarieri, apo kafe bythqimash. Kafe trimash mer ti, i thote ky. Ja sjell kafen e trimave kamarieri, zeherr, s'u pinte. Ben c'ben e therret kamarierin vecan dhe si me ze te ulet i thote, Me bej nje kafe tjeter trimash, po kesaj rradhe futi nja dy bythqima mrena.

smiley

Mos me thuaj qe e shpike vete tani ne cast.

I wish smiley

ore se nuk e dini ate shprehjen ju

pi...dhi per evlat...

bytha per rehat ....

 

Eshte turke mor shpirt dhe brenda KULLES .Je i kalum nga Koha ! Per kete as Babasqapi qe eshte vllam me gjak me Turqit nuk e ka shprehur sepse e di qe cenon LIRINE ...e individit ne Publik .  Qemoti ishte seks sic e di dhe zotrote . Tani eshte DaFurri njesoj si .... per LIRINE . Ka dhe ngjyra PINK me hile , se duhet ta kishte boje KAFE  smiley

peshqit amerikane do na sjellin ndonje etyd te parajses se LBGT ne Atlanta? Xhibin mund ta dergojme si reporter te peshkut aty per ndonje reportazh smiley

Duhet te jesh me kartele nga mjeku qe te marresh pjese.. smiley

jam duke ndjekur nje dokumentar interesant per homoseksualizmin ne USA.

Me lejoni te nderuar admin . te bej nje permbyllje te lloit Xhibi si pergjithesuese smiley Mendoj se qe nje prurje nga me interesantet pasi Halli Jone shte shtepia e perbashket PPU.

1 . Vini re te nderuar . Fale dy moderatoreve  . te nderuara Monda e Finis , PPU mundi te zhduke termin "abuzues " nga me Injorantet e shpikur ndonjehere nga mendjet e semura .. Po ecen me nje ekuiliber te admirueshem ne perzgjedhjen e fshirjeve dhe gradualisht po rikthen standartin Fillestar te PPU cdo antar nje mendim pa anesi te Theksuara .. Urime

2 . -Vini re te nderuar admin. vesi me i keq i shqiptareve Qejfmbetja " ke shef  ti mer Jahu " dha shenja te mrekullueshme  zbutje duke perballuar nje teme pak "banale " por e gatshme per tu shndruar ne benzine per zjarr ne sharje me "librin e shtepise " Urime .

3. - Pati efektivitetin e saj edhe per problemin pasi shume shoke si Anonimi Kaka me Vija  , Inkonformisti etj ai qe si kapet koka dhe Gjembi dhane te kuptojne se ne nje te ardhme te afert do jene me te Guximshem. U Hapen dhe nuk paten ndrojtje per te cfaqur Orientimin seksual por ruajten si te drejte "privacie " eksperiencat . Gjithsesi Interesimi qe treguan e simpatia per veprimtare te tille ne kohen e  "se diktatura zotrie " ishte shenje e mjaftueshme .

Mendoj te ftojme shoke e shoqe si Xhibi e Lefkofeja e te tjere te fshehur si Permetari ,  etj qe qendruan ne rrolin e "mcifu prapa gaxhoit " te gjejne kurajo dhe te mos kene ndroje te cfaqen . Le ta fillojne me vajtjen ne Parade dhe te dergojne foto si fillim !

Sa te ... @ira aq te mira Ju befshin te gjithe Pinkeve te PPU  qe me kete rast u treguan ne lartesine e duhur te Humorit pa qejfmbetje  .Z. Pinderi duhet te na falenderoje qe JU dha mundesia konkrete te pasuroje radhet me anetare qe deri tani nuk ishin cfaqur dhe te mos na mbaje inat ne te tjeret qe nuk i plotesojme Kushtet per anetaresim.

Si i rreshtuar ne rradhet e konservatoreve ne ruajtjen e pvaresise se perdorimit te @ythes dhe integritetin e saj teritorial ne emer ( ne se me lejojne ) te gjithe te ngjashmeve tu japim nje URIM Pinkeve kudo qe jane

Shendet e Bythe te Forta

smileysmiley

O Idrizo, po si nuk u lodhe o burr i dheut!

Paske vdek per cik tema gay!

O Anonim sa ore fle ti naten? smiley

Flej fundjavave.

Epo mire se thashe se mos flije me sy hapur...smiley

Anonim Kaka .Une e mbylla duke te pershendetur e Uruar .

Be - teeeeja fitore perpara na presin smiley thote kenga !

Ore Idriz, se kam harruar te te pies. Shoku Dulla pse e kishte pseudonimin Taras?

Si guxon ben keto pyetje sot, me 11 Prill?

Minkia sapo hapa peshkun...

 

Kush eshte ky sexy djathtas? Marasi?! smiley

Si guxon e flet keshtu per vellezerit jugosllave?

Po ja thashe ta provoja nje here.

Jugosllav?! Mmmm... Me nje fjale gjate ky e kishte "Marasovic"?! smiley

Ata vetem ja futen Verit, quhet dhe ata homodhjaksa? Se sipas definicioneve te vjetra shqiptare homo quhet vetem pasivi. smiley

AK, eshte shoki i hershem i gjagji Verit.

Nqs histori commonsi eshte korekt, gjagji Veri e paska rescue popoviqin e tij si princin e kalter nga kthetrat e okupatorit:

A few months earlier, communist operative Dusan Mugosa arrived in Albania seeking help in liberating Miladin Popovic, a Montenegrin who leads the Provincial Committee of the Communist Party of Yugoslavia (CPY) for Kosova, from an internment camp set up by Italian forces in central Albania. Korca Group member Enver Hoxha led the successful rescue attempt and Popovic was asked to remain in Albania and the CPY agreed, also stationing Mugosa there.

Po mire mo lla. Nqs. keta ja futen Enverit, pse e kishte "Taras" pseudonimin ky?!

Apo kishte logjike vetem kur e therrisnin: OOO Taras! Ooo shoku Taras! Hajde nje cik ketu Ta ras!!! smiley

smiley

Tani e hengre vertete, prit rrufete te bien mbi ty o mekatar.

Me duket se e hongre ti kesaj radhe! smiley

Ncuq

kur u muarr vesh me vone qe Veri e kishte ngrene sa krahu, vajtonin ne kor shoket e tij komuniste:

Ta rrasi Enver ta rasi, oiiii smiley

me vone njera "r" u hoq nga llagapi per arsye rrethanash lehtesuese, bashke me hapesiren para saj, dhe u be nje fjale e vetme.

Dhe shoku Dulla prej inatit Jarasi shqiptareve kolektivisht per dizetepese vjet!

Ca te ben Tarasi, s'ta ben Marasi! smiley

Cuna mos u tallni me xhaxhin Enver te pakten jo sot.. smiley

Te gjithe pionieret e tij kemi qene mos harroni..smiley

Pse si eshte puna?! Ca ka ndodh sot?!

Po vduq ai pra, kemi qare me lot perpara 27 vjeteve, apo harrove? smiley

Une jam ne rregull. Ketu eshte data 12.

Me daten 11 thjesht i bera nje pyetje te pafajshme Idrisit, pa ndonjelloj aludimi.

Mire..

Ti mbase ke qene, por mos merr persiper te thuash qe te gjithe kemi qene pionieret e tij.

Di gje njeri, a kishte shkuar ndokush nga Shqiperia tek ky konkursi?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).