Si shpjegohet qe shteti s'ben dot gje kunder rritjes se bimeve narkotike te Lazaratit, dhe si shpjegohet qe dy kalamaj te huaj mund te futen e te filmojne bimet aq hapur, gjate nje udhetimi, ndersa mediat tona e shteti yne s'e permend fare si problem?

38 Komente

lazi nga lazarati?! smileysmiley

une mendoj se do te ishte mire qe parlamenti ta ligjeronte kultivimin e canabisit dhe bimeve te ngjashme ne ate zone (ndonje mund te thote edhe ne te gjithe Shqiperine!), se, keshtu si jane punet sot, do te behnte me shume mire se sa keq. te ligjeronin edhe nje rruge nga te mund te kalonin ata qe do ta transportojne e tregtojne etj... nje tip specialiteti i zones.

te pakten, po ta ligjerojne nuk do te mund te thote kush se shteti nuk kontrollon dot territorin e vet!

Bob Marley appoved this place 25:40 ! Thumbs up.

 smiley

Mua me duket se vendi eshte i ligjeruar, Kriskull, perderisa pushteti nuk do te futet, sepse s'e besoj qe s'mundet, perderisa kushdo tjeter mund te futet. Eshte e pamundur te jete ndryshe. Thjesht eshte jo zyrtarisht.

Normal mo Laz.

prit kur ta bejne 'Kooperativa e Bashkuar Narkotike Lazarat'smiley

Gjithsesi, reklame shume e bukur per vendit tone kjo.

Bravo ketyre djemeve.

Sepse ndihmon ne ekonomine e fshatit smiley

On our way to the village, we smelled someone smoking weed, but there was nobody. It was a field.

smiley

- They don't have traffic lights in Albania. It doesn't make sense.

- If you don't make traffic lights you can drive through normally, you don't have traffic jams either.

smiley

Si shpjegohet Lazarati? Thjesht fare.

lol, me kishte shpetuar kjo

 

On our way to the village, we smelled someone smoking weed, but there was nobody. I was a field.

 

Lol

Aty mbase edhe duke marre ajer,te ze smiley

po ja shiko se cfare ben kafsha/maloku: deklaron e do te vazhdoje akoma te lere ne fuqi ndalimin e lundrimit te varkave me motor sepse na bejne kontrabande. Ka 7 vjet qe e ka vendosur dhe mahzalla se e heq. Po se ay preferon me mire te ndaloje lirine e njerezve per te perdorur mjetet ujore motorike sesa te vendose dhe ushtroje kontroll mbi transportet e paligjeshme. Ky eshte shefi i qeverise se krimit dhe kusarise qe nga njera ane fryhet nga bumi ekonomik si fluske sapuni e nga ana tjeter nuk ben dot kontrollin e teritorit te shtetit qe drejton.

I bie qe u bejne konkurrence skafet.

Shkurt, llazarati u mbushe xhepat policise dhe qeveritareve!

Ka ndonje nga lazarati ketu ne peshk? smiley

Shpjegohet, qe pushteti, qiveriu kane interes te shumefishte ne lazarat. Vec interesave te drejtperdrejta financiare (jo me kot ministri i Bujqesise eshte deputet i Gjirokastres) ka interes ne arrestimin e peshqve te vegjel qe do te merren me trensportin. Ne kete menyre mbushen dhe statistikat e luftes kunder droges e trefiqeve per tia paraqit Be-it. 

Interesante eshte qe arrestohen vetem trafikante per konsum te brendshem te mallit dhe rralle ata per trafikim te jashtem

smiley

Sa te forte keta hollandezet.  E kane ne gjak eksplorimin si popull.  Ne nje pjese aty kur po udhetonin me papaq i'u sul nje qen bariu. smiley

Lazarati eshte si celula e matrix.Jane lidhur aq shume fije interesash ekonomike,politike e arkaike nga niveli fshat-fshat e deri ne nivelin fshat-qytet-pushtet saqe s'merr vesh i pari te dytin.S'kapet gomari prej bishti.

Vota, vota, kane interesin e votes. 

lazarat, kome si spiega?

thjesht: ka vije fatale, gabim fatal, femer fatale dhe lazarat!

per graven: a e di ate historine "coc me ha kemba"?

Si ore emo,  nuk e ditkam shprehjen si nojme.."çoç me ha kema"..!

-Do keshe edhe xhixhi, per udhe flet ajo e ngrene.

 

Lazarati eshte fshat hero mer burre. Si Kuci dikur. Nuk do merremi me vogelsira tani. Ne kohen e xhaxhit, lazaratasit duhet te merrnin leje tek i plotfuqishmi i zones qe te zbrisnin ne rruge automobilistike se ishin fshat ballistash. Po jo nga ata te keqinjte qe luftonin partizanet, po nga ato te pafajshmit qe vidhnin pulat!

 PF, nuk eshte e vertete se.."Ne kohen e xhaxhit, lazaratasit duhet te merrnin leje tek i plotfuqishmi i zones qe te zbrisnin ne rruge automobilistike se ishin fshat ballistash.."- ne se  kete nuk e thoni  me shaka

Lazarati nuk e ka ulur  koken as ahere.Lazarati, si  fshat, po ben sot nje gabim tragjik.Po evidenton vehten si bashkesia per te keqen dhe kunder ligjit.Bilez  djem te ketij fshati, ne bashkepunim me policine e semure, furnizojne me "mall", kundrejt vleres tregut te Uzines "Lazarat",  djem te ketij vendi dhe njoftojne policine tu beje priten...Kjo qeneri(ne se eshte  edhe e organizuar fshaçe) nuk nderon asnje Lazaratas, sidomos prej  aradhes se atyre familjeve, qe i kam njohur mjaft mire.Por  nje dite, ky  "prodhim i  planifikuar", do ta  kete fundin e vet dhe ahere do te jete Lazarati, qe do ta vuaje...E  keqja, nuk ka lene kurre te  mirat  pas...   

Ne Lazarat ka emer mashkulli BILUSH , qe kur plaket thirret

Xha Bilushi smiley

Po qe ka edhe emer femre BILUSHE  , qe ku plaket thirret

Xhi - bilushja smileysmileysmiley

E kane te vetein lazaratin ndaj se prekin me dore, fshat bicim harbuti sic jane vete.

Kam frike se do bjer pazari i weedit nga keto video, nuk duhet te behet publik, po s'te lene rehat as kta kalamajt e Hollandes! 

Hahaha...mè kujtohet njè miku im italian para 2 vjetèsh,ishte kthyer nga Gjirokastra..mè tregoi disa histori tè lezetshme qè i kishin ndodhur..por ajo qè i kishte mbetur mè shumè nè mendje ishte shprehja e vendasve: Non c'e' legge a LAZARAT!!

dy hollandeze filmojne fshatin e mallit, 36 suedeze u tregojne lushnjareve ( e jo vetem ) sesi pastrohet dhe mbahet qyteti...te bukur pershtypje po leme ne syte e botes

jane t'lazrum. e si te mos jene. u shtrengoj doren qe ja kane gjetur ilacin helikoptereve te qeverise... bazooka! po dhe per saliun kane votuar brez-pas-brezi... por duhet thene, qe eshte i vetmi fshat qe prodhon dicka me te vertete me vlere, shume me vlere ne raport me siperfaqen e shfrytezuar.

Marjuana e Lazaratit eshte nje industri qe jo vetem mban me te ardhurat Lazot por dhe shume fshatare te zones rreth e rrotull qe punojne per trafikanet e Lazaratit si korres, mbjelles, thares, paketues etj.  Po gjithashtu te ardhurat nga marjuana e lazaratit vajisin lloj lloj zyrtaresh te niveleve te ndryshem nga vendori deri te qendrori.  Po gjithashtu te gjithe tentativat e policise keto 10 vjetet e fundit per te hyre ne fshat per operacione te gjera spastruese kane deshtuar ne menyre spektakolare duke lene police te vdekur e ne 2007-ten lazot arriten e dogjen dhe komisariatin e policise ne Gjirokaster.  E vetmja gje qe mund te beje shteti tani eshte te bllokoje mallin qe del nga Lazarati e autobotet me uje qe hyjne aty.

o i pakapshem ,mos ja fut kot si nuk paska fuqi nje shtet te futet ne nje cop fshat si lazot?po shteti vete e perdor ate per trafiqet shteterore,ashtu si çdo shtet ka trafiqet e veta,mos me thuaj qe nuk e di qe avionet e pasagjereve rinas-rom,paris,athin etc trasportojn gjithashtu edhe 'mallra' perveç njerezeve

ne 97 lazot  i lan grat e iken te gjith ne greqi nga frika e tepelnesve ,ti me thua nuk futet dot shteti ne lazart !po ka rrac me te pjerdhur nga lazot qe te thon : e do vajzen e xhaxhait tim per dashnore se esht p,,, e mir?martohen brenda fisit te vet,kushedi sa her kan tradhetuar shoket dhe kusherinjet e tyre  per nje grusht lekesh?

Po te doje shteti,thua?

Me kujtohet ne  '97,u duken disa persona te panjohur,te cilet u quajten nga banoret qe i kishin pare .si shiksa,forca komando dmth njerez "te shtetit" ,dhe po ate dite u vra banda me e tmerrshme e qytetit ,kokrrat e tjera ia mbathen ,qyteti u clirua nga anarkia dhe u vu rregull dhe ndihej prezenca e shtetit.smiley

Po flasim per banda kriminelesh ee,qe pothuajse u zhduken sa hap e mbyll syte ,ne te njejten kohe(te pakten nga Shqiperia)ne te gjithe vendinsmiley

Ja cfare ben shteti,jo me,,mos  te bej dot zap 10 fshatare te lodhur  lazarati.

po hec e mbushu mnedjen ketyre qe besojn perralla se shteti(cilido qoft) nuk beka dot zap nje cop fshat,

edhe un i mbaj mend ato periudhat e bandave qe u zhduken menjeher ne te gjith territorrin shqiptar kur i desh trapi shtetit ton  

diku ne tepelen derguan dhe helikopter nga tirana dhe i shkrin fare 'trimat' me flet qe ishin strukur shpellave

ne fakt te paret e lazaratit kan qen trima dhe fisnik,keta te sotmit jan te pabes dhe frikacak te medhenje

Po tani ti thua ja fuskam kot une, e provat empirike thote pikerisht ate qe thash une.  Kush ka te drejte ketu?

Une vi nga ajo zone, dhe ne 97-ten lazot benin kerdine me grabitje sa andej kendej, duke arritur te bllokonin dhe rrugen kombetare per ca kohe.  Asnjehere s'kam degjuar qe lazot iken ne Greqi nga frika e tepelansve apo kujtdo tjeter.  Lazot me sa mbaj mend perhere kane gezuar reputacion si te forte dhe trimerine e tyre s'e kam degjuar ndonjehere te vihet ne dyshim.  As keto budalleqet e tjera s'i kam degjuar ndonjehere.

 

Eshte sic thote Venusi. Edhe ne qytetin tim, gjithe kriminelet e 1997-es vdiqen "aksidentalisht", nje e nga nje e te tjeret u zhduken derisa u kapen. 

Ne Lazarat jane te armatosur, ndaj eshte e lehte t'i qellosh per t'i vrare, s'ke pse futesh vetem me shkopinj gome. Po te doje shteti, i kap nje e nga nje, qofte kur dalin nga Lazarati tek e tek, qofte me te mesymur fshatin. Nuk do, pa rrine ata.

opo mir ti me te degjuar e ke,ska problem 

ne gjirokaster ashtu benin lazot (dhe bejn akoma) se  gjirokastritet jan te qyteteruar dhe nuk e perballin dot dhune e fshatareve

po deshe ti them edhe me emra lazot qe kan ngren dru e plumba bytheve

p,s dikur i merrnim  me pellemba ca lazo sot jan ber me  bmw X6 ata,

Mire une e kam me te degjuar kurse ti ke jetuar ne Lazarat vete he?

Ajo video e Blendit ne Berat e bukur, por kjo qenka edhe me e bukur! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).