Në 1992, emiri i Kuvajit i dërgonte ftesë Berishës për të vizituar vendin e tij.

Përgjigja e Prof.Dr.Berishës botuar sot nga DITA është më shumë se entuziaste.

Pasi e quan Kuvajtin “vend mik e vlla”, ish-Presidenti shton:

“Pas një periudhe të errët të historisë së tij nën regjimin e egër komunist populli shqiptar me vullnetin e Allahut u rikthye përsëri pranë vendeve të botës myslimane..”

Në foton shoqëruese, Berisha takon presidentin Bush në 1992. Më poshtë, faksimilet e letrës për emirin e Kuvajtit. / Dita /

5 Komente

Po pse,si duhej t'u drejtohej ndryshe?

c'budallek - kjo flet mire per Berishen, sepse Shqiperia nuk kishte buke - harroni se doli Ylli Bufi dhe tha se ka edhe dy dite buke... 

si tha ish kryeministri i asaj kohe Aleksander Meksi (i krishtere ky dmth), kur e pyeten: pse u fut Shqiperia ne lidhjen e vendeve muslimane ne fillim vitet 90-te ? -"po se mos na bene ftese vendet e krishtera , e su futem ne lidhjen e tyre ne..smiley.  u futem te perfitonim sado pak  dicka, se ishin vitet e qametit per Albanien, skishte buke !", tha.

Po ne jemi dhe tek vendet frankofone, thuhet qe anej nga Rrushbulli vec frongjisht llafosin. smiley

PS. Po keto cezmat e reja te bashkise rilindase te Tiranes pse kane nje pusulle "Dhurate e qeverise se Kuvajtit." Edhe kete na e bere mo Sali? 

“Kemi dhe 6 ditë bukë”, thënë nga Ylli Bufi, kryeministër i qeverisë së stabilitetit atë kohë. Prej panikut te krijuar, një mori njerëzish në Fushë-Arrës u dyndën  drejt ca depove, të cilat zunë përposh disa fakire që lanë jetën aty

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).