Kënga e re nga kantautorja, poetja, instrumentistja angleze Polly Jean Harvey titullohet "The Weel". Kjo këngë është pjesë e albumit "The Hope Six Demolition Project" që pritet të dalë në mes të prillit. Ajo që e bën të veçantë për publikun shqiptar videoklipin e këngës, punë e regjisorit Seamus Murphy, është se është filmuar në Kosovë.

Harvey është frymëzuar nga udhëtimet e saj në Kosovë, Ushaington DC dhe Afganistan për albumin e saj të ri, dhe thotë se këngët dhe poezitë vijnë nga përjetimet e saj në vende dhe kultura të panjohura por që e magjepsin. "Kur jam duke shkruar një këngë unë imagjinoj të gjihtë skenën. Mund t'i shoh ngjyrat, orën e ditës kur ndodhin ngjarjet, mund ta ndjej gjendjen emocionale, ndryshimin e dritës, lëvizjen e hijeve, gjithçka në atë pamje. Marrja e informacionit nga të tjerët më largonte nga ajo që po mundohesha të shkruaj. Doja ta nuhasja ajrin, ta ndjeja dheun dhe t'i takoja njerëzit e vendeve që më tërheqin." - thotë ajo në një deklaratë në lidhje me albumin.

The Wheel

A revolving wheel of metal chairs
Hung on chains, squealing
Four little children flying out
A blind man sings in Arabic

[Refreni]
Hey little children don’t disappear
(I heard it was 28,000)
Lost upon a revolving wheel
(I heard it was 28,000)

Now you see them, now you don’t
Children vanish ‘hind vehicle
Now you see them, now you don’t
Faces, limbs, a bouncing skull

[Refreni]
Hey little children don’t disappear
(I heard it was 28,000)
All that’s left after a year
(I heard it was 28,000)
A faded face, the trace of an ear
(I heard it was 28,000)

A tableau of the missing
Tied to the government building
8,000 sun-bleached photographs
Faded with the roses

[Refreni]
Hey little children don’t disappear
(I heard it was 28,000)
Lost upon a revolving wheel
(I heard it was 28,000)
All that’s left after a year
(I heard it was 28,000)
A faded face, the trace of an ear
(I heard it was 28,000)

And watch them fade out
And watch them fade out
And watch them fade out...

8 Komente

rrofsh blend

PJ esh vigane e muzikes.

tre konserte i kom pae lajv, do zoti shof prap. Ska te pagume.

Bere mire qe u soll me vete. Sekush kish vene linkun te pacensura fillimisht.

Me fal, e kish vene squarepusher tek tralalaja. 

megjithese kenga nuk eshte nga me te mirat e PJ, teksti dhe video jane teper te fuqishme. 

edhe Godspeed You! Black Emperor, nje nder grupet me te mira te zhanrit post-rock, para ca vitesh bene nje pjese te fymezuar nga Kosova. Fillimisht pjesa e quajtur "albanian", u publikua zyrtarisht nen emrin "Mladic"

si kenge per 21 Janarin duket

S'kisha nigju ndonjehere per kete kengetare.

Por 'big like' per kete kenge. Muzika, teksti, video, everything.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).