I’m not gloomy, my friend, I’m a cloud
still after the thunder,
gloomy to me is a way of being,

I’ve got an explanation, which looks fine like a funeral flower,
that clarifies all,
then rests on confession, a petal on tombstone,

and knowledge will grow us older, a common rain
wetting limbs to a mermaid’s tail,
the knowledge overkill will hurt us both, o distant friend.

3 Komente

Em, kjo poezi ka humbur ne anglisht. Nuk ka te njejtin flavour si ne shqip.

po. eshte e vertete. dhe jam duke mesu goxha nga ky exercise!

Thx, Av!

 thank You!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).