Shpërthim bombe në Oslo prane zyrave qeveritare.  Janë konfirmuar të paktën shtatë viktima. Shpërthimi u pasua me atentat me armë zjarri në një kamp të rinjsh në afërsi të Oslos ku pati të paktën 80 viktima e shumë të plagosur.  

Për më tepër BBC News: Oslo Bomb, latest updates

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-14259356

__________

BalkanWeb - Një shpërthim me autobombë ndodhi sot rreth orës 15:20 në ndërtesën e një gazete të madhe norvegjeze pranë selisë së qeverisë në Oslo, duke shkaktuar të 7 të vdekur dhe qindra të plagosur. 

Televizonet vendase treguan pamjet e ndërtesave të dëmtuara rëndë si dhe njerëz që vraponin për t’u larguar sa më shumë nga zona, shumë prej tyre të gjakosur. 

Sulmi u pasua nga një tentat me armë zjarri në afërsi të Oslos në një takim të të rinjve të Partisë Laburiste, qe drejtohet nga Stoltenberg, duke shtuar dyshimet mbi një sulm të munndshëm terrorist ndaj presidentit.

Policia norvegjeze ka bërë të ditur se gjatë sulmit me armë zjarri,në ishullin e Utoya, janë vrarë 80 persona dhe plagosur shumë të tjerë. Por nuk përjashtohet një rritje në numrin e viktimave.

56 Komente

Do jene fondamentaliste Kristiane si zakonisht...

Tamam Its, ishte nje fondamentalist kristian sipas policise norvegjese.

well, keq m'vjen po "kadaifi" u doli borxhit. U tha qe t'kishin kujdes ne vendet e tyne se ai ishte impenju seriozisht, biles edhe duke perdor magji nqse ishte e nevojshme.

Seriozisht tani, shif sa jane t'u u vra ne Libi etj dhe nuk bo mo news. Dhe nuk mund t'mohoje njeri se konflikti aty u "paketu" ne perendim dhe j'u bo dhurate...krahasojeni tani me impaktin qe ka per t'pas ky lajm

Ravints, help me understand please smiley

KEQ!

Nga ana tjeter uria godet serish Somaline.. vdekjet kalojne 2/10000 ne dite..

krim eshte pra Busho. Krim. vetem me raste te ketilla e sheh qe njerezimi sot eshte i zhveshur nga njerezilleku...

te derdhesh gjithe ato qindra miljarda euro per te mbushur verrat financiare te nje shteti te falimentuar prej kohesh, dhe te mos cosh asnje thes me grure ne ate mizerje vend? katastrofe eshte. nganjehere uroj te isha i pasur, dhe me raste te ketilla gjithshka merr tamam kuptim PERSE. smiley

Fakin kreizi, sot ne bote do vdesin 25000 njerez nga uria. Minimumi 500 (gjer ne 2000) nga keta do te jene nga Somalia...

Zoto, Norvegjia eshte ne fakt vendi qe jep me shume ndihma per fryme nga gjithe vendet ne bote. Pastaj, eshte gjynaf te gjesh justifikime per nje akt te tille terrorist. Me demek, o me jep ti mua, o te hedh ne ere. Cfare e drejte eshte kjo? Sa per Afriken, ka dhjetra vjet qe gjithe vendet e perparuara te botes japin ndihma. Cdo here qe diskutohet per te tilla, Afrika eshte ne vend te pare. E megjithate, problemet e tyre nuk jane zgjidhur. Perkundrazi.

po cfare po me thua o permetaro? kush po gjen justifikime per akte terroriste? me ke me ngaterron ti mua?

wow.

Mbase e lexova une gabim, zoto. Nese e ke patur fjalen per tjeter muhabet, me fal mua atehere.

po jo mo se nuk ka gje. po thjesht as nuk iu afrova fare asaj qe the... une as e denova si akt bile, se nuk e di perse... eshte e natyrshme qe te gjithe ne ketu e denojme, jemi te ndergjegjshem per kete gje. po meqe na kujtoi Somaline... te lutem tani. aty po ndodh katastrofe e vertete. thjesht u mora me ate gje.

peace bro.

Eshte nje llogjike ne keto vendime zoto...Llogjike e hidhur si vreri dhe farmaku..Llogjike qe te gjithe e dime po askush nuk po pranon ta thote hapur se cpo ndodh....

It is called depopulation

"Depopulation should be the highest priority of U.S. foreign policy towards the Third World." Dr. Henry Kissinger,

 

Imagjino te rritej mesatarja e jtes per nje qytetar afrikan....Per disa kjo do te ishte tmerr

Programi e fundit Bill Gates "gjoja humanist" per vaksinimet e sterilizimit te grave Afrikane.....Dhe "gojet e liga"flasin dhe perhapje semundjesh me ane te vaksinave eksperimentale. Shikoje videon deri ne fund dhe nxirr konkluzjonin tend

Ketu ke David Rockfeller qe flet hapur per problemin e mbipopullimit....Dhe per nje plan per depopullim global

 

Bomba  ra ne Oslo,juve diskutoni jo Kadafi jo Somalia.

Nese Kadafi kishte vertet prapanica,perse nuk i bie Frances qe eshte iniciatiorja e sulmit ne Libi,por i bie nje aleati periferik si Norvegjia?

Te pakten Norvegjia apo Suedia jane vendet ku terrorizmi islamik duhet te mos i kishte fare ne liste,pasi ato nuk eshte se kane hapur lufte kunder muslimaneve.

Cfare jane keto komente cinike tek PPU?

here tjeter cakto listen paraprakisht se rreth ca duhet me diskutu dhe mundsisht harto dhe nji liste termash qe mund ose nuk mund te perdorim.
(per dijeni, Norvegjia ka ushtare ne Libi e Afganistan)

"A terror group, Ansar al-Jihad al-Alami, or the Helpers of the Global Jihad, issued a statement claiming responsibility for the attack, according to Will McCants, a terrorism analyst at C.N.A., a research institute that studies terrorism. The message said the attack was a response to Norwegian forces’ presence in Afghanistan and to unspecified insults to the Prophet Muhammad. “We have warned since the Stockholm raid of more operations,” the group said, according to Mr. McCants’ translation, apparently referring to a bombing in Sweden in December 2010. “What you see is only the beginning, and there is more to come.” The claim could not be confirmed. "

http://www.nytimes.com/2011/07/23/world/europe/23oslo.html?hp

 

E ke gabim... e terhoqen.

 Lajmet tregojne se 3 jane mundesite  e ketij akti terrosit,  1, ekstremistet e djathte, 2. gedafianet 3. ekstremistet islamik, akoma nuk dihet qarte kush eshte mbrapa ketij akti, deri tani 7 viktima. 

ne krijojme terroriste duke u dhene vemendje

Gjithashtu ne nje ishull te Oslos flitet per 20-30 te vrare nga persona te armatosur dhe te paraqitur si police. Ne ishull ishte mbledhur Rinia e Partise se Qendres per nje simpozjum...Nuk dihet ende numri i viktimave ne godinat qeveritare...tragjedi smiley

whaaaaaat? :O

Ishin shumica femije dhe adoleshente...Paskan qene kafshe per ate zot!.....Uroj zotin te mos kete emer shqiptar ne kete mesele...se ne ate historine e karikaturave u arrestuan dy vellzer kosovare te armatosur jashte shtepise se atij karrikaturistit.... smiley

wow wow wow... what the hell is that bro? 

do they know why?

Norvegjia eshte pjese e NATOs dhe gjithashtu prekur ca nga ajo historia e karikaturave para ca vitesh....Por sipas analisteve ketu te cilet shprehen se vendet Skandinave si liberale nuk kane ndonje siguri te larte neper objektet qeveritare..Nje perpjekje e tille u be dhe ketu ne Suedi gjate krishtlindjeve me nje irakian qe hodhi veten ne eren ne nje rruge ne qender te stokolmit..Per fatin e mire rruga ne moment ishte e zbrazur si pasoje e kohes se keqe se mund te kishte deme katastrofike....vecse disa persona u plagosen

Sa per ata kosovaret jane ne biruce si minjte tani...Uroj te kalben atje

me fal, po ajo qe the me siper, sikur nuk ishte sulm kamikaz. ajo duket tamam si cete guerrile. nuk po e marr vesh arto. kush mund ta beje nje gje te tille? pse? wow! cfare kafsherie.

Ishin qe te dyja te kordinuara si sulmet e Bombeit ne Indi smiley

PSE???!!! kush ishin? apo te pres lajmet? 

cfare kafshesh... po e shoh tani ne televizor. smiley((

Mirmengjesi

Sic po permendet neper lajme ketu ka shume mundesi te jene te perfshire Nacjonaliste & Neonaziste...Ky tipi qe u arrestua ne ishull ishte Kristian konservativ...(Gje pak si e rralle ne nje vend me popullsi mbi 90% agnostike)...

Lexova nje artikull perpera ca kohesh ku flet per Neonazistet Gjermane(Qendra e Neonazimit boteror) te cilet i shohin islamiket si aleate te rendesishem ne ceshtjen e tyre: Kunder Cifuteve dhe antiglobalizmit

Video e nje demo te Neonazisteve dhe islamikeve duke marshuar  se bashku ne Stokolm (ku gjen rezistence nga grupe Antifa)

artikull te  nje studimi gjermanisht (nga grupe te inteligjencse ku flet per aleancen mes dy paleve)

The enemy of my enemy....Is my ally 

Ketu poshte ke nje marshim ne Kanada te neonazisteve se bashku me Islamiket kunder shetit Izraelit

 

Ketu i ke ne Hollande..Neonazistet Hollandeze protesojne pro Palestines dhe kunder Izraelit

miremengjes art.

falemnderit per infon. gjithsesi une prape nuk e kuptoj kete akt. nuk ka kuptim. si mund te vriten gjithe ata njerez te pafajshem? kush eshte ajo kafshe qe mendon se vrasja e gjithe atyre njerezve do te rregullonte ne ndonje fare menyre jeten e tyre; do te ndihmonte ceshtjen e tyre?

te behet nga njerez te vetmuar qe nuk duan te shohin njerez te tjere ne faqe te dheut, hajde-de... 

PS: ate shprehjen, e kam degjuar shume here qe permendet... asnjehere nuk kam rene dot dakord me te. shembujt jane te panumert.

the enemy of my enemy is my ally, only when, ONLY WHEN the enemy of my enemy HAPPENS to be my ally. asnjehere tjeter nuk eshte e vertete. dhe kombinimi i ketyre, ndonese jo i pamundur, gjate historise se njerezimit, dhe sidomos gjate historise sone kombetare, eshte provuar te jete thjesht, i pavertete.

Uroj qe shqiptaret te mos jene perziere ne kete mesele se do te nxijne faqen.

Hajde ata ne Fort Dix i justifikuam dhe ate kafshen ne Gjermani thame qe ishte lind e rrit atje,por nese edhe ketu ka shqiptare te perziere zorr se do te justifikohemi me.

 Si te shkoj kjo mendje ty ?

Po me Norvegjine cpaten kafshet?

Apo nuk kane bythe ti bien Amerikes,Frances,Anglise apo Israelit dhe o burra te vrasim norvegjezet.

...(per dijeni, Norvegjia ka ushtare ne Libi e Afganistan)...

@ Br3dharaku.

E pastaj?Mos keta ushtare jane ne vijen e pare te frontit dhe po vrasin majtas e djathtas andej?

Po deri dje na cate koken me justifikime se i benit atentatet se ju acaronte Bushi,po tani kush ju acaron?Apo thjesht Perendimi me menyren e jeteses.Po ju sjni njerez mo,po hajde se jeni nga ata qe hani buken e kaurit dhe beni duvane e turkut.

Njerez pa vlera dhe pa personalitet!

ti je nji cop dru qe plluskon ne uje plako...seriozisht, ca e ke ket nevojen per demonstrim dashurie ndaj politikes te atdheut qe t'ka adoptu? ku lexon ti se une po justifikoj njeri prej ktyne me kapuc e me ferexhe? ku t'paskam kushtu vemendje e te came koke une ty per politiken e Bushit? a je n'terezi a ca? ik er daj e pi naj bud e leja politiken e jashtme amerikane atyne qe paguhen per ate pune

Ai qe kishte qelluar mes njerezve, thojne ishte i bardhe. Jo domosdoshmerisht jane te lidhura dy ngjarjet.

Problemi per ca ketu qeka tek mundesia qe shqiptare mund te jene perfshire ne kete/keto akte, kur ende nuk dihet numri i viktimave te ngjarjeve...

se mendja te shkon per keq nis edhe nga 2-3 raste ku per fat t'keq ka pas shqiptare te perfshim. Konsidero ktu edhe njfare pranie shqiptare ne norvegji...prandaj thash "zot na ruj!"

terrorizmi i fundamentalizmit fetar, eshte me te vertet nje rrezik qe duhet pare me kujdesin maksimal...dhe racionalitet...

ne njeren ane demokracite liberale perendimore duhet patjeter te kultivojne te drejtat dhe lirite civile ne vendet arabe, por pa toleruar imponimin e kultures se tyre ne europe. sepse kjo tolerance do sjelli rritjen e nacionalizmit dhe fashizmit ne europe..

 

Me vjen vertet shume keq per viktimat dhe per Oslon ne pergjithesi. Me c'me thane shoqeria ime andej qe per fat te mire jane te gjithe gjalle e shendoshe, gjendja nuk eshte qetesuar akoma. Ka probleme me masat e sigurimit pasi aty ka shume kohe qe nuk ka pasur akte dhune. Ky eshte akti me i madh i dhunes qe nga L2B.Oslo eshte krejtesisht e paralizuar. Kete zone ku ka ndodhur shperthimi e njoh mire, me te vertete me vjen shume keq smiley

Me kaq qofte!

What a reputable site! Tani jam komplet i mbushur me pikepyetje.

Infowars lexohet per gallate. Vertet nuk ka kredibilitet si sit por ne rastin konkret raportimin e kane bere duke u bazuar ne disa fonte te besueshme si psh...

http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=no&tl=en&u=http%3A%2F%2Fmobil.aftenposten.no%2Farticle.htm%3FarticleId%3D3569108

http://thinkprogress.org/security/2011/06/10/242539/norway-announces-withdrawal-from-libya-campaign/

http://www.reuters.com/article/2011/07/22/us-norway-blast-culprits-idUSTRE76L4K020110722

Ky me poshte, serish cituar ne artikullin e infowars me link, eshte postimi ku jerusalem post flet mbi perkrahjen e Norvegjise ndaj Palestines...

http://www.jpost.com/DiplomacyAndPolitics/Article.aspx?ID=229906&R=R1

Pastaj se kane qejf konspiracionet eshte gje tjeter...

 

Kane kapur nje nga personat qe ka qelluar mbi turmen ne ishullin Utoya. Behet fjale per nje norvegjez...

Ne ishull kane gjetur dhe eksploziv te pashperthyer. Video-ja ne fillim te faqes:

http://www.20min.ch/news/ausland/story/-...

 Ka shume pikpytje nuk eshte plotesiht e qarte, versione ka shume, thuhet qe ai bjondi qe ka vrare 25 vete ne ishull eshte dhe autori i bombes.Ne Norvegji sot ka qene dite pushimi, njerzit kane qene te larguar, si ka mundesi qe bomba eshte vene pikerisht ne kete dite pushimi ? Thuhet se ai qe ka vene bomben eshte nje ekstremist i djathte norvegjes, sido qofte, norvegjezet si popull nuk njihen si njeres qe kryejne akte te tilla,pse duhet te vriste bashkembesit e vete? Norvegjia nuk ka pranuar te ndihmoje Greqine, eshte e angazhuar ne luften kuder terorizmit, ne afganistan, Libi, mund te kemi reaksione nga keto mardhenie? cdo gje ben vaki. Me pelqeu fjala e Kryeministrit Norvegjes, sido qe te jete, tha ai ,ne jemi te pergatitur per te mbrojtur vendin dhe demokracine, as nje akt i tille nuk na tremb! 

 Nuk ka lidhje kjo me ate qe thashe,tjeter gje eshte skizofrenia i ketyre grupeve,dhe krimet qe ata mundte kene kryer, dhe tjeter ky akti terrorist publik masiv i pa pare ndonjehere ne norvegji, njerez te cmendur ka kudo, sidoqofte nuk eshte ne kulturen e tyre, kjo venia e bombave, eshte i importuar ky stil terrori, me nje fjale eshte nga jashte do te shohim me pas se sika qene puna!

Nga CBC News:

Prime Minister Jens Stoltenberg, whose office is in the building that was bombed, said Norway will show the world that its democracy will only get stronger.

"You will not destroy us. You will not destroy our democracy and our ideals for a better world," he said. "We are a small nation and a proud nation. No one will bomb us to silence. No one will shoot us to silence. No one will ever scare us from being Norway. This evening and this night, we will take care of each other, comfort each other, talk to each other, and stand together."

S u prishen keshtu keta njerez.tu biesh ne qafe norvegjezeve qe plac tu thuash shendet te thone.

[Update: 5:40 p.m. ET, 11:40 p.m. Oslo] Undetonated explosives were found on Utoya Island, where a gunman opened fire earlier in the day on a Labour Party Youth Camp, Oslo, Norway, acting Police Chief Sveinung Sponheim said late Friday night.

Authorities believe the man traveled to the island from Oslo, where at least seven were killed in a bombing in the city center. The suspect, a 32-year-old Norwegian, was taken into custody after he killed or wounded an unknown number of people, Sponheim said.

 

http://news.blogs.cnn.com/2011/07/22/blast-rips-through-norways-capital-injuries-reported/

Video (pak kohe) pas shperthimit

Harta e zones ku ndodhi shperthimi

- [+18] Fotografi e vrasesit ne Utoya

Megjithese nuk ka akoma version zyrtar, neper forume dhe faqe interneti po raportohet qe vrasesi i Utoya eshte nje 32 vjecar Norvegjez i quajtur Anders Behring Breivik.

[Update] Konfirmohet nga burime zyrtare norvegjeze se vrasesi i Utoya eshte Anders Behring Breivik.

Profili ne Facebook i vrasesit te Utoya [burimi] | [Prova]

Ne llogarine e tij ne Twitter ka vetem 1 mesazh postuar 6 dite me pare...

"One person with a belief is equal to the force of 100 000 who have only interests."

https://twitter.com/#!/AndersBBreivik

Kjo eshte me e keqja...Qeverite e vendeve perendimore duhet te lidhin ndonje kontrakte me Ruset per ndertimin e nje burgu sigure te larte ne Siberi dhe vrases te tille ti dergojne atje

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).