—-Mentor Kikia—   Qeveria iu rikthye të mërkurën idesë së Enver Hoxhës për të shndërruar në toka bujqësore kodrat dhe malet. “Tu qepemi kodrave e maleve dhe ti bëjmë ato pjellore si edhe fushat” – kjo ishte direktiva e famshme politike e Hoxhës në fund të viteve ’70, e cila bëri që kodrat në zonat bregdetare dhe [...]

18 Komente

.......sepse gjuha vete ku dhemb dhembi.smiley

Eshte provuar me kohe, ai muhabet .smiley

duket aq fatale eshte bere gjeja, sa as ktu te peshku nuk ngacmon me njeri.

mbetem i mendimit qe nese fatkeqesite do te ishin te krahasueshme me njera tjetren, kjo qe pershkruhet ketu eshte psh edhe me e zeze se 21 janari.

Eshte marre doza e helmit pak nga pak e ne doza gjithnje e ne rritje Em, ka fituar imunitet Shqiptari...

pershtatja ndaj te keqes eshte fundore. kshu me duket mua.

Nje katastrofe e vertete qe me sa shikoj askujt nuk i dhemb.

Eshte e vertet Jo ta shikosh nga ajri shqiperine por te udhetosh neper shqiperi  dhe shikon kete gjeme. Mirpo ......... sic duket ky eshte plani ekonomik i vecante  qe ka qeveria per shqiperine, plan qe sipas qeverise eshte teper  i vecante nga cdo vend tjeter i botes . Lenia ne menyren me te plote dhe me te sakte  kaotike te ekonomise,lenia e individit te bej cte doj sipas qefit, dhe kjo i lihet nje individi qe nuk ka asnje nocion te  jeteses ne shoqeri, eshte gjetur menyra e rolit te qeverisjes ne Shqiperiu

@fmg: shume do me kish interesu nje teme se si do e konceptonin peshqit strukturen e bujqesise ne shqiperi. e di qe jane endrra ne sirtar, por se flitet dem nuk ka. cfare duhet te prodhonte bujku shqiptar nga nje pamje makro e gjese? shteti... shkolla... politikat bujqesore... tregu.... transporti deri tek rruget nacionale. cfare kemi gabuar historikisht? ku po gabojme tani. gjera te kesaj natyre. kuptohet, pasi te kemi ezauru qe cfare mendojme per njeri tjetrin, a kemi frike nga vetja, a kemi tatuazh, sa, si, ku dhe pse, si dhe hapjen e bananeve: si eshte me mire t'i hapim bananet, nga koka apo nga prapanica.

Deklaratat e E. Hoxhes ishin deklarata dhe vepra, kurse ato te S. Berishes jane vetem deklarata. Sot edhe sikur Enveri te rikthehej nuk ka asnje pushtet mbi ekonomine, sepse toka, bizneset, aktivitetet jane private. Nese individi, e quan te arsyeshme dhe leverdishme do te merret me bujqesi, por jo sepse e tha apo dha direktive kryeministri. Qeveria mund te vendose te subvencionoje disa aktivitete, por vendimi perfundimtar eshte i individit. Kjo eshte eficenca e kapitalizmit e cila orienton forcat aty ku eshte leverdia me madhe, jo aty ku deklaron politika.

.. po edhe kapitalizmi ka rregulla, ka politika zhvillimi qe nuk cojne drejt shkatrimit te vendit,shkatrimit te individit ajo qe po ndodh ne shqiperi  eshte zhvillim kutu-rru kaotik, primitiv!

sa mire e paske pervehtesuar teorine e ekonomise se tregut!!!! Desha me thone te rumpalles!

""Shkatërrimi i ekonomisë së centralizuar dhe reforma mbi tokën i hapi rrugë një fenomeni që do të prodhojë pasoja në tërë historinë e këtij vendi.""

 

ligji 7501....   fajtoret, jane pd,ps, dhe 80% e fshatareve dhe qytetareve te ketij vendi, ku me mentalitetin e tyre komunist nuk e pertypnin dot kthimin e pronave te ish pronaret..

 

 

 

hmmm sipas teje 154 familjet e fshatit Rrushbuall duhet te pranonin te largoheshin nga tokat e kooperatives ku punonin e me te cilat sot e tutje do te nxirrnin kafshaten e gojes, sepse kshu respektohej e drejta e kthimit te tokes ne duart e sternipit te ish-pronarit.

sipas teje.. duhet te gezohesh tani qe 1.5 milion shqiptare kane marre arratine ne shtete te tjera, qe miliona njerez brenda shqiperise nuk kane siguri dhe benifite ne ate prone te "xanum" ,ku krimet per pronen qe nga 90-ta kane kaluar shifrat e nje lufte civile, ku tranzicioni dhe varferia vazhdon pa fund, ku investitoret e huaj largohen perdite, ku enderra per europen ngelet e larget....

 

ti qofsh....

1,5 milion nuk moren rrugen se nuk ju kthyen tokat. S'e kuptoj si e ben kete lidhje??!! Ato nuk jane toka te xanun, jane toka qe ju dhane ne perdorim njerezve qe i punonin. Kaq. Reforma agrare jane bere ne gjithe boten.

Cfare jane keta tituj Pompoze ? Kujt Ju kthye Berisha ??????? Asnje lloj strategjie , asnje lloj programi , asnje lloj vizioni . Ndoshta ka arsye Personale nga Informacionet qe i vijne . Lopet e Partise i kane mbete pa foragjere , ku besoj ben pjese dhe ky me KIKIRIKIKIJA smiley

Si ore mund te krahasohet nje lidership ZJARRVENES , SHKATERIMTAR , nje ekip qeverises HAJDUTER e Kriminele qe nuk e lidh asgje me interesat e Popullit , sikur i qa zemra e i pikon loti per Bujqesine .Po kur bejne s analer te medhej mer jahu ..Si rezultat i levizjes kaotike ... Jo po si rezultat i mosdegjimit te specialistit per Bujqesine i z. Mejdiu ... Gazetari dhe gazetare surrogato ! TURP !

Programi Politik i PD - se per Bujqesine ( per aq sa mund te quhen programe fendet e teoricieneve  qe shkatruan Shqiperine pas 80 , Nano , Ruli , Pashko e Alia ) ka qene vete deklarata e Sqapit te Kopese demokratike ne 92 :

Se diktatura zotrie , nuk e la Bujqesine te LIRE . Ajo e detyronte dhe orientonte te mbillte . tani se fermeret zotrie te mbjellin cfare te kene leverdi .....dhe pas zgerdhirjes se zakoneshme ... DROGE zotrij fermere ....ë , jo , po ....ëëëëëë ...Shqiperi alternativash zotrie !

Aman re, vetem Enverin mos ia shani ketij kryetarit te kooperatives ketu me siper.

 ca ka bo vaki atje poshte, po shajne cunat(hunter, artian) baben!!!

vucidoli, menjehere mbas fjalimit, per te fitu tok bujqsore ka fillu me prish gjithe kullat e po ndertojne kullen e pizes ku do banojne te gjithe... me nji gure vrasin dy zogj edhe tok bujqsore edhe fshat turistik...

do ja prishin soc-at kur te marrin pushtetin se katin e pare kane ndermen me e lon per varrin e babes...

Nuk mendoj qe bujqesia ne Shqiperi eshte ne gjendje kaq te keqe sic e pershkruan Kikia. Ne Shqiperi, me aq sa kam udhetuar, kam pare edhe ferma moderne, edhe sera moderne, edhe siperfaqe te tera te mbjella me kultura te ndryshme. Kam pare gjithashtu edhe maune te tera qe vijne nga Kosova apo Serbia per tu furnizuar me prodhimet e zones se Lushnjes. Nuk mund te thuhet qe cdo toke punohet, por gjithsesi ka zona ku ka fryme moderne ne zhvillimin e bujqesise, ka individe qe e shofin ne menyre fitimprurese zhvillimin e tokes se tyre apo dhe zhvillimin e blegtorise( ferma derrash, lopesh etj).

lol, a di te me thuash se cfare Kikia gabon apo ja fut kot? Sepse keshtu me gjera te pergjitheshme sic flet ti eshte veshtire te diskutohet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).