98 Komente

Kjo gjeja e padukshme ,do te thote po ,apo jo ?.smiley

Oops ,me duket se vetem une se shoh,per shkak te internetit te dobet .smiley

ate thuaj smiley

mire qe e  kapa shpejt ,se mund te kisha thene dhe ndonje "agurridhe"  tjeter .smiley

 

te ciles ende nuk i eshte gjetur nje fotografi e aq me teper vendndodhja  smiley

si me paska shpetuar ky lajm misterioz smiley

Hijet e nates thuaj. smiley

Tmerrohem nga jeta, jo vdekja...

E paskam kapur gabim...Smile frike nga vetja, kujdes ndoshta...

Jane budallalleps njerezit nga vapa!

Po .Ka shume raste qe ke frike nga vetja ,se mos te tradheton ne momente qe ti do doje ta fshihje ,ate c'ka realisht do ,je ose mund te besh.

 jam shume dakord me ty ne kete pikeveshtrim!po,kryesisht frika ime eshte nese e njoh vertet vetveten e nese e di vertet se cfare dua e cfare jo!!!eshte si nje dileme nese ajo qe kerkon eshte realisht ajo qe mendon se do...

psh : une e di qe jam shume e prekshme dhe jeta me sjell nje situate te tille ,te cilen une duhet ta perballoj me gjakftohtesi .Une duke e ditur qe jam e prekshme ,ja kam friken vetes ,se kur te shkoj per t'u perballur me dike ,do me tradhetojne lotet ,gje qe me veshtireson perballjen qe une do doja realisht te beja .

hmmm, aj lajk dhet ajdia... smileysmiley

varet per cfare te pelqeu .smiley

Jo nuk eshte normale frika nga vetja.. Ata qe kane frike mendojne se jane njerez me karakter te dobet..Po nuk pate siguri ne veten tende nuk ecen as perpara..Frika lidhet me mosbesimin ne vetevete.. Frike kam vetem nga vdekja, ajo me rrengjeth te teren.. smiley

 te paskam zili smiley!eshte gje e madhe ta ndash shapin nga sheqeri e ti keq idete e qarta!!!une shpesh here i bej lemsh!

 Te kesh frike nga vetja do te thote te shikosh dicka, cfare mund te jete kjo dickaja ?

 e nesermja...

 ..ke nje koncept te gabuar, e ardhmja nuk shihet tek vetvetja, ajo i magjinohet eshte pasoje, frika nga vetja eshte nje dicka qe ti e shikon tek vetja jote, eshte dicka e prekshme e shikueshme...

 por kjo frike mund te reflektohet edhe tek imagjinata e te nesermes?

na rrodhen dhe adminet se ca s'po botojne tani. smileysmiley

Eshte ora e gallates nuk e ke marr vesh ti je edhe peshk i vjeter.. smiley keshtu eshte kur fle nga dy ore ne dite, te tjeret sflene fare diten ti nga dy ore ... Big Grin

nga i di keto gjera shume intime ,ti ketline ?.smiley

skam faj une qe fle me pulat ti.. e tha vete dje tek tema si e njofim njeri - tjetrin.. Big Grin

sa mbrapa une.smiley

hahaha sa e poshter je o keltina...

gallate fare...

oh, dhe keq me gjumin ketej... edhe mbreme nga ora 4 me zuri; mbreme i thencin; sot ne mengjes. dhe me c'gjume kam tani, do ta puth perseri oren 4. i honksha shpirtin, atehere me ze gjumi duke pare dokumentarin tim te prederuar.

he, se totalin e nevojshem e kap, breda javes, te pakten. smiley

 Si mund te kesh frike nga dicka te cilen nuk arrin ta njohesh? smiley

 

 pikerisht se nuk kam sigurine se e njoh mire vetveten kam frike nga ajo!

 O Bebek pak pakuptim me duket ky koment, s'e njeh veten, pervish menget, futju punes e fillo ta njohesh. Frika veçse te pengon ne kete mes. 

 lavori in corso smiley

 Shqip o derman se dhe ate te shkrete mezi e flas, e jo me gjuhe te huaja te tjera. Por mqse paske buzeqeshur ne fund, plan i mire me duket smiley

me te qeshur ,me te ngjeshur.smiley

 Po meqe e ke "pikerishten", perse e shtron si ceshtje per ne te tjeret? 

 u shqetesove ti Albanoid?te kerkoj ndjese!

 C'te keqe kish tek postimi im qe me pergjigjesh me sarkazme? 

 

oejj,,, o la, do ma besh dhe njehere ate profilin? me duket vetja 40 vjec tani, 10 vjet me i ri se c'jam. smiley te premtoj qe nje prej ketyre diteve do i shkund edhe merimangat nga sqetullat. smiley

tani...

frika lind nga e panjohura, vellajo. think ebaut it. jane shume dukuri qe kane karakteristiken e tyre, dhe frika eshte dukuri me dy elemente: e panjohura, dhe instinkti per mbijetese. (zinxhire jane, e pranoj, infoja gjenetike, punon mbi mbijetesen, mireqenien e saj si parakusht... prej ku dhe dhimbja eshte reaksion - hallke e te njejtit zinxhir) - po boll me shkencat natyrore - biologjike... psiqika e njeriut pastaj, ka aftesine ta projektoje friken edhe thjesht ne te panjohuren, cka eshte tregues i ndergjegjes se themeluar tashme. e panjohura si koncept, perkufizimin e shtjellon ne mungese te eksperiences dhe perjetimit...

prandaj, e panjohura, kur finalizohet me vdekjen ne maje te piramides, e tejkalon instinktin e mbijeteses. - njeriu eshte i ndergjegjshem mbi vdekjen, dhe i vetmi qe ka degjuar per jeten pertej saj.

ufff... em aj mejking eni sens? smiley

 Mua e panjohura pothuajse gjithnje me ka terhequr. Kjo s'do te thote qe nuk shkakton frike, do te thote thjesht qe perveç frikes shkakton dhe ndjesi te tjera: kuriozitet, kurajo, deshire etj. Ka njerez qe zgjedhin te "veprojne" ne baze te frikes, ka te tjere, siç jam une, qe kridhen ne te panjohuren duke u bazuar tek nje tjeter ndjesi qe ka epersi karshi frikes. Instikti per mbijetese aktivizohet ne shume pak raste ne jete, e nuk besoj se ceshtja e ketushme nenkupton frike karshi dickaje qe do vinte mbijetesen (apo jetesen) ne dyshim. 

Ju ar mejking lots of sens, not llajk olluejs smiley

e panjohura eshte dukuri tjeter... frika bazohet mbi te panjohuren, po jo anasjelltas. nuk ka kuptim e anasjellta, si thyese me emerues zero.

nuk do te thote qe e panjohura te mos te te terheqe. perkundrazi, gjithe njohuria jone mbi eksplorimin e saj eshte ngritur. smiley

du aj mejk sens or not? smiley

do surprizoheshe sikur ta merrje vesh se cfare veprimesh te perditshme kryejme ne qe bazohen ne instinktin per mbijetese. e pabesueshme eshte. jemi programuar ne menyre mahnitese. smiley dhe merr pastaj dhe anen tjeter... ate qe po shpjegoja me lart; ne ate raport. smiley

amazing creatures we people are. smiley

 Frika eshte dicka e ndergjegjshme, dicka qe mendja e analizon dhe e perpunon. Ato veprimet qe bejme perdite per instinktin e mbijeteses, jane te pa qellimshme, kshq s'quhen smiley

Une them se frika bazohet me teper mbi te njohuren, sesa mbi te panjohuren, perndryshe femijet nuk do i afronin duart tek zjarri, nuk do i mbushin ato me lloj lloj gjerash e ti fusnin ne goje, e keshtu me radhe. Nuk thashe qe e panjohura bazohet mbi friken, perderisa frika eshte ndjesi ndersa e panjohura eshte fakt i jashtem i mendjes dhe psikes.

 

Gati per profil? smiley

hahahahaaa i poshter je. 

po une prandaj te permenda instinktin mbi mbijetesen, pikerisht qe te mos permendje (besoje apo jo) femijet qe i afrojne duart te kapin zjarrin. ajo ka te beje me tjeter gje, po te duash, une dhe ta tregoj... po del shume larg nga kjo cfare po bisedojme tani.

friken ua fusim ne te rriturit ne ndergjegje, per zjarrin... dhe frika jone bazohet mbi instinktin per mbijetese, shtrese mbi shtrese. se eshte instinkt mbijetese edhe ajo qe ne kujdesemi per njeri tjetrin, te vegjlit-mos prekin zjarrin. por ajo nuk eshte si frika tjeter, mbi te panjohuren. njehere e merr vesh qe zjarri te djeg, heren e dyte nuk e ke frike, se i mban duart larg. dhe kur t'i vene zjarrin turres se druve, nuk ke me frike bazuar ne instinktin per mbijetese, por per friken tjeter.

me nje puhize fjale, do te thoja qe femijet fiksohen mbas zjarrit se dicka u kujton ajo drite. smiley

profilin? po te lutem... smiley mezi po pres. smiley

 Ashtu siç nuk i fusim me duart ne zjarr me shume se nje here, ashtu dhe e panjohura behet e njohur, kur futemi ne te. Do thuash ti: jo plotesisht e njohur. Une te them: varet, edhe zjarrin nuk e leme te na djege vertete smiley

e panjohura eshte fushe me e gjere se nje objekt apo dukuri qe te zbulohet.prandaj e panjohura mbetet aty, pavaresisht se zbulon qe zjarri eshte thjesht reaksion kimik me element te vetem te perbashket oksigjenin. smiley qe na mundeson te jetojme, dhe eshte dhe shkaktari kryesor i vdekjes se njeriut. smiley

du ju anderstend mi bro? smiley

tani profilin, te lutem. smiley

Varet nga e panjohura. Edhe zjarri ka forma dhe metastaza te ndryshme. Kur ti pergjigjesh PM-se do e kesh profilin smiley

e kisha per oksigjenin smiley na mundeson jeten dhe eshte shkaktari i vdekjes sone natyrore. nuk eshte thjesht zjarr puna. zjarri per nje kohe shume te gjate eshte konsideruar gabimisht per krejtesisht tjeter gje, nga pothuajse te gjitha kulturat e njerezimit... shpjegimi kimik pastaj, zbulon te panjohuren dhe rrezon mitin.

e njejta gje ndodh brenda njeriut... i njejti reaksion identik qe shkakton zjarrin, shkakton edhe vdekjen tone natyrore.

ne vdesim te djegur. smiley

em aj mejking eni sens or not? pliz tell. smiley

 Ne fakt baza e jetes ne Toke, jo vetem e njerezve, eshte drita e diellit.

Cdo gje e ka nje kuptim, edhe postimet e tua ne kete zinxhirin bisedor mes nesh smiley

Une jam i bindur qe mund te themi te dy plot gjera, te gjitha te vlefshme dhe ne lidhje me ceshtjen... por ia vlen ne kete ore te vone? Une jam i lodhur sot smiley

Piis! smiley

ups... jo. - per rreshtin e pare.

 asgje te keqe!!!e hic sarkazme!

Mire e ke Bebek, s'eshte aq e lehte te njohesh vetveten...

 S'mbaj mend ku e kam lexuar, se ben fjale per shume shume vite me pare (atehere kur isha ne moshe te adoleshences) e lexova reth dikujt qe thosh "kam frike nga vetja"..."me duket sikur do vdes nga ankthi qe kam, keshtu pres damaret qe te kem pak liri"..."s'dua te vdes, por dua te vras veten"...per kete lloj frike po behet fjale ketu? 

 Po pra smiley

 

"Do jepja jeten qe te mos vdisja" (.cit)

 nuk behet fjale per jete a vdekje!

Cfare te frikeson nga vetja? E gjitha apo vetem nje pjese e saj?

 nuk do mund te jetoja po te me frikesonte e gjitha...

Ok, ca te frikeson pra, apo nuk di ta identifikosh? Eshte dicka si e turbullt qe as vete s'e di apo eshte dicka specifike?

jo.. s'eshte normale te kesh frike nga vetja.

kete ma konfirmoi nje miku te cilin sapo e mora ne tel. ai punon per nje kompani siguracioni, kshtu qe mendova se do te dinte me mire per kete pune.

kam nje pyetje i thash, ne lidhje me punen tende. me thuaj, tha. sa njerez, i thash, duke pushuar per nje moment per t'i dhene kohe ta digjestoj fillimin e pyetjes, bejne siguracion nga vetja? ne ckuptim? me tha. sa njerez, i thash, prape duke pushuar per nje moment.. bejne siguracione ndaj vetes.. psh njerezia bejne siguracione ne rast se pesojne aksident.. po sa prej tyre bejne siguracione ne rast se psh.. hidhen nga dritarja.. ose fusin koken brenda ne sobe.. ose ne rast se presin doren e majte me sharre, ose doren e djathte, nese jane te majte. asnje me tha.

ok i thash, flm mirupafshim. (nje sek se po me mer ne tel ky mua... dale ta ve ne silencio..)

ok.. perfundimi eshte se.. (nje sek se po me mer prape ne tel ky..).. ok.. perfundimi eshte se nuk eshte aspak normale te kesh frike nga vetja.. ndryshe te gjithe do benin siguracione ndaj saj.

 Varet cfare tipi e ke veten. Une se kam pasur gje. Mamaja gjithmone me thoshte: "Zgjidhi shoket me te mire se veten".

me shkrive smiley

 Se mos pikon ti... tani qe jam nen smiley

iiiii,karagjoz smiley

smileysmiley

ce me tre seanca ? smiley

 E ndryshova se s'doli ashtu siç doja. Seancat bazohen tek fizika smiley

 frike nga vetja eshte kur shikohesh ne pasqyre per nje kohe te gjate  smiley  dhe te fluturon mendja!

per naten,thone

bebek,rrofsh per idenesmiley

une kam frike nga vetja,mgjs nuk mbahem per karakterdobetsmiley

prandaj perpiqem ta mbaj veten smiley

 smiley!

Bebeku duhet te jete vellai binjak i Klesidres. Ps. Jane bo te gjithe si Gigi Marzullo mer..!

Grazie a voi, cari amici della notte. Vi aspetto sempre di notte, sempre sottovoce.... Ect! smiley p.s. Paska filluar analiza e vetvetes permes gjykimit te te tjereve. smiley

Ma secondo voi la vita è un sogno, i sogni aiutano a vivere meglio, o la vita sarebbe meglio senza Gigi Marzullo? smiley

 

 

pa provo t'i ikesh me vrap nje here, se mbase funksionon

Test per peshqit; Cili eshte nicku i vjeter i antarit "Anonim Kakavije"? Kush e gjen ka nje vere te vjeter nga kantina e Pjerit. Ndihme e vogel; ka qene nje tip si ciuaue me b ne fund.

E ke gjet. Je i madh.

olsi b?

i je afru.

olsi c?

Olsi K ? Apo Olsi P..?

Pres nje cik me shume prej teje si tru-femer qe je... (BTW, kjo shpjegon edhe "ato&quotsmiley

O pokemon, je duke bo transfer me duket, se je ti ai qe ke pas shije femerore ne kete blog dhe boje muhabete fustanesh e mode me to. I plotesoje gjithe kriteret e te qenit femer; i edukum, cerevere dhe shoqe me to. Nejse, mire qe u ktheve ihere, se kish rene niveli estrogjeneve te peshkut.

BEBEK po fakti qe ndonjehere dikush mund te te njohe me mire se c`njeh veten,a eshte i frikshem?

te fala....smiley

 jo,te pakten di se ku mund te mbeshtetesh kur ke as vete se gjen zgjidhjen!!!!

Frika nga vetja nuk shfaqet sepse s'e njeh mire veten. Perkundrazi, e njeh aq mire sa e di qe do te te dale nga kontrolli. smiley

Logjika, mendja, shoqeria te imponon ca rregulla e korniza, qe vetja jone e dyte, ajo e nendheshmja, (djallushka qe te cucurit ne vesh smiley ) te shtyn t'i shkelesh e te mos e cash koken. Ketu lind perplasja, ta bej, mos ta bej.... Te hy me te kuqe ne semafor, apo te pres jeshilen? Logjika te thote "rri, duro 2 minuta se s'te gjen gje, po shkele rregullat", ama kur gjendesh para semaforit, djallushka te cucurit "ec! ec! se s'te gjen gje po hyre me te kuqe" po ndonjehere behet agresive fare sa e mund logjiken dhe ti dorezohesh... Instikti sundon mbi logjiken dhe gjendesh... me e pakta me ndonje gjobe, me e shumta... me te shumtit. 

une frike nga qente kam, vallaj. eshte normale kjo?

varet nga lloji i qenit.

psh kur sheh kete foton cfare ndien?

http://1.bp.blogspot.com/_AwUbsy279ko/SMt4rHa_kbI/AAAAAAAAAMg/c07GGBpLJAs/s400/tn.jpg

 

pastaj ka edhe nga kta te frikshmit qe te grabisin

http://img.metro.co.uk/i/pix/2008/10/piratedogAP_450x369.jpg

 

Frike fizike apo frike nga te papriturat qe mund te shpike mendja? smiley

 jo fizike...absolutisht jo!

Frike se mos te tradheton vetja? Po vetja ESHTE, ti S'JE, kush tradheton ke ne kte mes?

Bejbi i ndoqa komentet na thuaj te verteten cfare halli ke se po i bie ca si gjate smiley Mbase flasim per ca sub-frikera...

 

 

 O Bebek, vrej ketu. Shtrimi i pyetjes tende eshte anormal nese eshte i sinqerte, pasi sinqerisht, te kesh frike nga vetja eshte krejt normale, e rrjedhimisht nuk ka pse shtrohet pyetja fare. Por nese ka ndonje doze performative, ndonje doze dyzimi brenda ketij shtrimi te pyetjes, atehere eshte jo thjesht normal, por eshte krejt medioker. Nga ana performative kjo pyetje s'mund te rri ne ajer, por duhet shtruar se bashku me disa pyetje te tjera qe shkojne tufe me pyetje te tilla dyzuese: a eshte normale te kesh frike nga te tjeret? a eshte normale te kene frike te tjeret nga ty? dhe me e rendesishmja, a eshte normale qe vetja jote te kete frike nga ty? Ceshtjet e normalitetit jane ceshtje balance. Nese kjo balance nuk ekziston, dhe kjo mungese balance varet nga konteksti aktual (psh, po qe se aktualisht je adoleshent, apo "midlife crisis,", apo po qe se gjendja jote hormonale ne pergjithesi dallon nga mesatarja) si dhe nga ndonje traume ne te shkuaren, atehere gjendja e frikes eshte mese normale ne te gjitha drejtimet. Por nese balanca ekziston, nese nuk ke pasur ndonje traume, nese nuk je ne moshe disbalancash, apo nese ne pergjithesi nuk ke crregullime hormonale, atehere frika nga vetja eshte krejt anormale. Si zgjidhje per friken nga vetja kur eshte anormale ne pergjithesi rekomandohet shnderrimi i ndjenjes se frikes ne ndjenje dashurie, masturbimi, por jo ne publik, jo tek peshku me pyetje te tilla, por diku ne privatesine e shtepise tende. Shkurt, fuck off! 

o Lulian duhet te maresh parasysh mundsine se ky/kjo qe e ka hapur temen mund te jete 15 vjec edhe si kupton kto te gjitha pervec ktyre dy fjaleve te fundit.

 Prandaj dhe i perfshiva ato fjalet e fundit.

 un dhe kjo e imja jemi n enje harmoni deliruese aq sa ndonjehere me duket se jam jashte saj e ajo ben ca i thote truri i padukshem qe ka....gjithsesi eshte per te pasur frike po morri super xhiro

Nga si shtrohet pyetja eshte nje cike e veshtire te japesh pergjigje te sakte. Do te kerkonte me teper shpjegim per cfare lloj frike behet fjale, sa intense eshte kjo frike, eshte e vazhdueshme apo shfaqet ne kushte e rrethana te caktuara. Pavaresisht nga sa me siper, frika nga vetja eshte jo normale. Ka plot lloje frikerash qe jane brenda normales, si c'mund te jete frika ne situata te rrezikshme, frika te fluturosh me avion, frika nga lartesite, frika kur perballohesh me ndonje ari apo ndonje kafshe tjeter ne pyll, frika ndaj vetmise, etj. Frika ne vetvete eshte pergjigje adaptive ndaj situatave te rrezikshme - sherben si nje mekanizem mbrojtes i drejtuar nga instikti i mbijeteses. Megjithate, kur kjo frike shtrihet edhe per situata te tjera qe realisht nuk paraqesin rrezik per jeten apo mireqenien e subjektit, kur kjo frike pra nuk eshte racionale, atehere normaliteti i saj vihet ne dyshim e duhet vleresuar me nga afer. Sipas Frojdit, krahas instiktit te mbijeteses, tek njeriu gjithashtu ekziston edhe instikti i vdekjes ose vetshkaterrimit. Ka njerez p.sh. qe megjithese i dine rreziqet perseri perfshihen ne menyre te perseritur, jane "addicted", ne sjellje te caktuara vetshkaterruese qe mund te kene per pasoje te fundit vdekjen (Amy Winehouse). Ne rastin e "addiction-it", nje sjellje e tille vazhdon te ndodhe edhe pse subjekti mund te perpiqet ta ndaloje apo moderoje ate. 

Nje mundesi tjeter per shpjegimin e frikes nga vetja mund te jete ndarja e personalitetit ne disa te tjere (multiple personality disorder). Edhe kjo "ndarje nga vetvetja" ka natyre adaptive dhe mund te zhvillohet fillimisht si nje mekanizem perballimi i nje situate te veshtire qe ka ndodhur ne te kaluaren. P.sh. kur dikush ka perjetuar ndonje situate te veshtire, traume, apo dilema te medha ne jete, ngaqe e ka te veshtire te perjetoje e asimiloje ato kujtime apo dilema perseri, truri i tij e distancon ate nga vetvetja duke krijuar personalitete te tjera. Nje gjendje e tille shoqerohet ne pergjithesi edhe me mungese te qartesise ne te menduar, apo levizje te formes shpirterore (mood-it). Nje pyetje si ajo me lart mund te evokohet nga situata te tilla. Sigurisht qe gjendje te tilla nuk jane statike - fillimist ato mund te fillojne me simptoma qe s'vihen re dhe arrijne e behen me te dukshme me kalimin e kohes (per te tjeret sidomos) . Gjithsesi, nje frike e tille nuk mendoj se eshte normale. Gjeja me e mire qe mund te besh Bebek eshte te shohesh nje psikolog (besoj te mos ma marresh per keq kete keshille - ketej nga rroj une dicka e tille do te konsiderohej fare normale).

Eshte normale. Eshte pasiguri. E kane dhe ata qe shtiren si me te sigurtit.

Te jesh krejtesisht i sigurt per veten do te thote te mos ndreqesh dot gabimet qe ke, sepse kur gabon, eshte normale, por te perseritesh te njejtin gabim, te mos jesh ne gjendje ta ndreqesh, do te thote te jesh budalla. Pra, eshte normale te kesh frike nga vetja, pasiguri.

Mire eshte te mos e teprosh. C'do gje e tepert te ben keq, sado e mire qofte. Edhe seksi. smiley

Mos ua ver re ketyre ketu te peshku qe tallen. Hyjne te ata qe s'ndreqin dot gabimet.

  jam shume dakord me ty ne kete pikeveshtrim!po,kryesisht frika ime eshte nese e njoh vertet vetveten e nese e di vertet se cfare dua e cfare jo!!!eshte si nje dileme nese ajo qe kerkon eshte realisht ajo qe mendon se do...

 

Atehere, sipas ketij pershkrimi, ti ose po mbaron shkollen e s'di ne c'dege te konkurrosh, ose je lidhur me dike. Dmth, ose je para nje hapi shume te madh, si shkolla, ose sapo ke bere nje hap shume te madh, si lidhja me dike, apo nje tjeter lloj hapi i madh... mbase te besh femije apo te nderrosh shtet/profesion? Per shkollen mos e vrit mendjen. Cfaredo te mbarosh, puna dhe karriera qe do te besh s'do te kete lidhje fare me ate shkolle. lol Te pakten keshtu ka hyre ne mode kohet e fundit. Po qe per nderrim shteti e profesioni sepse s'te pelqen kjo qe ke, mos e vrit mendjen prape. Tre muajt e para do te te duket bukur puna e re/shteti i ri, pastaj do te biesh prape ne te njejten rutine. Nese je lidhur me dike, s'ke c'ben. Kjo eshte e pashmangshme. S'mund te percaktosh 50% te ecurise se te gjithe jetes tende, sic ndodh kur lidhesh me dike, e te mos kesh dyshime nese eshte ai\ajo qe duhet, nese mund te gjeje me mire, nese je nxituar... etj, etj. Keto i tregon vetem koha. Taksirat e ke, do kesh pasiguri. Eshte pjese e lojes. Do ta shtysh si te gjithe.

Po pate frike nga vetja te ngrihet valle?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).